Nella biblioteca del PITTORE (Book Tag: W bibliotece malarza)

Dzisiaj nietypowy book tag, który znalazłam przypadkiem na włoskim booktube. Tytuł tego niesamowitego tagu to Nella biblioteca del Pittore, czyli w bibliotece malarza. 10 styli malarskich i dzieł sztuki i dziesięć książek w jakiś sposób związanych z danym trendem. Jeśli ktoś jest zainteresowany, tutaj wrzucam link do filmu Julie Demar.

Zanim zaczniemy może tylko krótkie przypomnienie, że włoski to nie jest mój drugi (ani nawet trzeci) język, więc jeśli źle zrozumiałam któreś pytanie, to nie należy mnie od razu za to wieszać, ale jak najbardziej czekam na wasze komentarze z poprawkami. A, i na wasze własne odpowiedzi do taga także!

Zaczynamy 😀

1) NEOCLASSICISMO: Canova, „Amore e Psiche – Un libro con una storia d’amore complicata e travagliata

 

Skomplikowana (i bolesna) historia miłosna. Pierwsze co przyszło mi do głowy do Śnieg, Pamuka. Jest sensacja, jest kryminał, odcięta od świata miejscowość, rewolucja i śnieg. A w tym wszystkim główny bohater, sławny poeta, nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie. Ka obserwuje tragiczny rozwój wypadków w Karsie, próbuje rozwikłać zagadkę serii samobójstw dziewczyn, którym zakazano nosić chusty, zmaga się z własnym brakiem weny, ale przede wszystkim próbuje odzyskać swoją młodzieńczą miłość. Ciekawa kniga, choć podczas czytania przyznam, że miejscami trochę mi się dłużyła.

2) REALISMO: Courbet, „Gli spaccapietre – Un libro che tratta di realtà attuali della società

 

Książka, która opowiada o aktualnej rzeczywistości społeczeństwa. Chwila paniki, ale nikt nie mówił, że mają być same powieści. Kwiaty w pudełku, Karoliny Bednarz to niezwykła pozycja reporterska na polskim rynku. Autorka nie opisuje Japonii, z własnego punktu widzenia, ale w całości oddaje głos swoim bohaterkom, głównie współczesnym Japonkom, które opowiadają o tym jak to tak właściwie jest być kobietą w Japonii.

3) IMPRESSIONISMO: Monet, „Cattedrale di Rouen – Un libro che ripropone una storia già presentata in passato, ma con un sapore diverso

 

Historia już w przeszłości opisana, ale przedstawiona w nowym świetle. Tutaj będzie łatwo, ponieważ retelling właśnie święci swoje największe triumfy i nawet ja coś z niego przeczytałam. Historia Małej Syrenki nigdy jakoś szczególnie do mnie nie przemawiała, ani w wersji disneyowskiej, ani w baśniowym wydaniu. A mimo to To Kill a Kingdom, Alexandry Christo przykuło moją uwagę i okazało się całkiem przyjemną lekturą. Mamy tu dwójkę bohaterów, każdemu zależy na zabiciu tego drugiego. W tej wersji syreny zabijają marynarzy i wyrywają im serca, które są źródłem ich mocy. Książę, oprócz bycia następcą tronu jest też kapitanem statku pirackiego i zabójcą syren, a nasza rudowłosa „mała syrenka” wyrobiła sobie tytuł „Princes’ Bane” polując tylko i wyłącznie na książąt.

4) POST IMPRESSIONISMO: Van Gogh,Notte stellata – Un libro dai sapori malinconici e tormentati

 

Melancholia i męka. Tutaj wątpliwości być nie może. Osamu Dazai i jego Zatracenie. Wiele jest depresyjnych książek, ale mało która tak. Jak to ktoś ładnie napisał:

To osnuta na wątkach autobiograficznych i spisana w pierwszej osobie pełna dramatyzmu opowieść o człowieku, który choć wszechstronnie utalentowany, nie może odnaleźć się w świecie i wpadając w spiralę zgubnych życiowych wyborów, zmierza ku nieuchronnej samozagładzie. (źródło)

Więcej chyba nie trzeba dodawać. Po raz pierwszy opublikowana w roku udanego samobójstwa pisarza, który na swoim koncie miał już parę prób samobójczych. Jeśli ktoś się zastanawia czytać czy nie czytać, to zdecydowanie odpowiadam: czytać.

5) ART NOUVEAU: Klint, „Adele Bloch Bauer” – Un libro con una trama lineare e precisa, ricca di dettagli

 

Linearna fabuła, precyzyjna i bogata w detale. Jeśli się dobrze zastanowić, to trudno dzisiaj o zupełnie linearną fabułę – bez retrospekcji i zapowiedzi co się stanie. Weźmy więc Dżentelmena w Moskwie (A Gentleman in Moscow) autorstwa Amora Towlesa. Akcja dzieje się na przestrzeni lat w jednym hotelu. I choć hrabia, bądź narrator opowiada nam co wydarzyło się wcześniej, albo opisuje nam jak coś wcześniej wyglądało, to jednak robi to zawsze w odniesieniu do tego co jest obecnie. Co do bogactwa w detale, to pamiętajcie że jest to prawie pięciuset stronicowa kniga o Hrabim, który pod groźbą śmierci nie może opuścić hotelowego budynku.

6) CUBISMO: Picasso, „Guernica – Un libro dove la geometria fa parte della storia

 

Książka, w której geometria jest częścią historii. Odpowiedź oczywista: Flatland, Abbotta, o którym jednak nie umiem wiele więcej powiedzieć, bo książki nie czytałam (choć lata temu widziałam film). Jeśli dobrze pamiętam głównym bohaterem był kwadrat żyjący w dwuwymiarowym świecie, który m.in. trafia do trójwymiarowego i jednowymiarowego świata.

7) FUTURISMO: Boccioni, „Forme uniche della continuità nello spazio – Un libro che hai iniziato ma mai concluso

Książka, którą zaczęłam, ale nie skończyłam. Multum i jeszcze trochę. Ostatnio zaczęta książka to Polacos, Anny Pamuły, fascynujący reportaż o polsko-żydowskich imigrantach na Kostaryce. Pierwsza duża fala emigracyjna miała miejsce w latach 30. dwudziestego wieku, druga po wojnie. Śledztwo autorka prowadzi wraz z trzema staruszkami, które zastanawiają się ilu ich przybyło, co robili i dlaczego wszyscy byli nazywani polacos i co to słowo dzisiaj znaczy na Kostaryce.

Z książek zaczętych dawno temu i nadal nie skończonych, mogłabym wymienić Little Women Luisy May Alcott. Jako dziecko kochałam adaptację, i może gdybym książkę czytała jako dziecko zupełnie inaczej bym do niej podeszła. Dzisiaj moralizatorski ton, gdzie dziewczynki przy każdej przygodzie uczyły się, że należy być pracowitą, miłą, dobrą etc. mnie osobiście nuży.

8) SURREALISMO: Dalí, „La persistenza della memoria” – Un libro che ha molteplici significati (cambia punto di vista)

Książka, która ma wiele znaczeń lub zmienia punkt widzenia. Skupmy się na tym drugim aspekcie. Sporo ze współczesnych powieści YA dzisiaj odwołuje się do tej techniki, ot choćby wspomniane już To Kill a Kingdom, czy Children of Blood and Bone Adeyemi. My jednak zatrzymajmy się na komiksie historycznym: The Death Of Stalin (Śmierć Stalina) panów Nury i Robina, który pokazuje nam, jedno wydarzenie (śmierć przywódcy) i jego konsekwencje, koncentrując się na różnych postaciach. Widzimy jak na tę wiadomość reagują jego dzieci, służba i najwyżsi rangą członkowie Komitetu, którzy zaczynają cichą ale bezwzględną walkę o władzę, czy zwykli ludzie, którzy na piechotę przemierzają kilometry żeby pożegnać się z wielkim wodzem.

9) ESPRESSIONISMO: Rothko, „Grigi – Un libro che è molto più profondo di quanto appare

Książka dużo głębsza, niż by się wydawało. Krótka i niepozorna nowelka Stefana Zweiga, Schachnovelle (Nowela Szachowa). Statkiem podróżuje aktualny mistrz szachowy, postać mało towarzyska i zupełnie nieprzystępna oraz narrator, który, powodowany ciekawością obserwuje go i stara się zbliżyć, aby go lepiej poznać. Na pokładzie znajduje się także pewien niepozorny starszy pan, który choć, jak twierdzi, nie zagrał w szachy od ukończenia szkoły, to jednak jako jedyny stanowi wyzwanie w grze dla mistrza. A pod tym wszystkim kryje się bardzo psychologiczne spojrzenie na Nazizm Austriaka, który musiał uciekać, a książkę tę napisał na emigracji, tuż przed swoim samobójstwem.

10) GRAFFITI – Un libro uscito da poco

Niedawno wydana książka. Proste: Dzieci szóstego słońca Oli Synowiec. Reportaże o współczesnym Meksyku, z perspektywy wierzeń. Książka co do której mam spore nadzieje i od której dużo oczekuję (choć może nie powinnam, patrząc na jej objętość). Początkowo byłam średnio zainteresowana, ale po wysłuchaniu wywiadu z autorką popędziłam do księgarni już w dniu premiery książki. Więcej pewnie napiszę po lekturze, ale będzie np. o sztandarowym już dzisiaj meksykańskim święcie zmarłych, którego tradycja i obchody zostały częściowo wykreowane odgórnie i chętnie podchwycone przez ludzi, łącznie z paradą, którą zapoczątkował film o Bodzie, o współczesnych czarownikach, o szukaniu tożsamości w przedhiszpańskich korzeniach, czy o „coca-colonizacji” Meksyku.

 

Uf, moja część skończona. Czekam na Wasze komentarze i opinie. Czytaliście którąś z pozycji? Jeśli ktoś ma ochotę, dawajcie swoje propozycje co do kolejnych kategorii.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s