The Goodreads Tag

Witajcie z powrotem. W tym roku czytanie idzie mi całkiem sprawnie (zwłaszcza, że zabieram się głównie za dość cienkie pozycje). Także oglądanie filmów nie stanowi problemu (na dzień dzisiejszy 46 tytułów od pierwszego stycznia). Jedyne co mi nie idzie to oglądanie seriali i pisanie bloga. Wracając do przerwanego zajęcia (czy to nauki czy pisania), warto na rozgrzewkę wziąć coś prostszego na warsztat. I tu wyskoczył na mnie na YT The Goodreads Tag.

1. What was the last book you marked as ‚read’?

Wczoraj zaczęłam i skończyłam The Yellow Wall-Paper autorstwa Charlotte Perkins Gilman. Książka została m.in wydana przez Penguina w ich czarnej kolekcji na osiemdziesięciolecie wydawnictwa, ale jest też ogólno-dostępna np. na stronie projektu Gutenberga. Krótkie opowiadanie, po raz pierwszy wydane w 1892 roku o kobiecie, która powoli traci zmysły nie mając nic do roboty. Samo opowiadanie to najsławniejsze dzieło amerykańskiej autorki, które częściowo oparła na własnych doświadczeniu, szczególnie depresji poporodowej. Kiedyś skandalizowało, dzisiaj budzi głównie współczucie dla bohaterki, której przyszło żyć w takich a nie innych czasach.

2. What are you currently reading?

Zaczętych mam mnóstwo książek, ale można powiedzieć, że currently cały czas męczę Berta Isla hiszpańskiego pisarza Javiera Marías (nie odmieniam nazwiska bo wtedy brzmi dziwnie). Dlaczego męczę? Książka ma wiele ciekawych pomysłów, ale niestety duża część akapitów mogłaby spokojnie zostać wykreślona przez redaktora. Zanim ktoś się słusznie oburzy, że nie znam się, a i tak się wypowiadam, to tylko napomknę, że krótkie pełne napięcia konwersacje ciągną się przez pare rozdziałów, przetykane kolejnymi i powtarzającymi się przemyśleniami bohaterki.

Druga pozycja, którą sobie powoli „sączę” to Eseje wybrane Virginii Woolf w tłumaczeniu Magdy Heydel. Podoba mi się jej styl, choć czasem niektóre fragmenty potrafią się dłużyć.

3. What was the last book you marked as ‚TBR’?

Znowu amerykańska pisarka,  Carson McCullers The Heart is a Lonely Hunter. Wydaje się, że będzie to wyjątkowo depresyjna wycieczka na amerykańskie południe.

Inna dopiero co dodana książka do TBR (i od razu przeczytana) to Annihilation Jeffa VanderMeer, pierwsza część jego trylogii Southern Reach. SF, którego tajemnicza Area X może być równie dobrze tą pokazaną w Stalker  Tarkovsky’ego (ten z kolei luźno bazujący na książce Piknik na skraju drogi braci Strugackich). Grupa naukowców zostaje wysłana przez wojskową organizację jako dwunasta już wyprawa w ten dziwny region nazwany Arena X. Każdy z członków załogi dostaje notatnik, w którym ma skrupulatnie zapisywać swoje obserwacje. Książka to tak właściwie dziennik bezimiennej biolog (w Arena X członkowie wyprawy pozbywają się swoich imion posługując się tylko przypisanym tytułem – funkcją jaką pełnią w grupie, np.: biolog, psycholog, antropolog czy lingwista). Nie zdradzam nic więcej, bo zauważyłam, że już te niewinne spoilery, które znałam przed lekturą trochę popsuły mi przyjemność z czytania. Spoilery dotyczyły głównie tego jak przedstawiony jest świat przez autora, ale i tak popsuły element zaskoczenia.

4. What book do you plan to read next?

Wspomniane już The Heart is a Lonely Hunter Carson McCullers. Chyba, że akurat coś innego wpadnie w moje lepkie łapki.

5. Do you use the star rating system?

Tak, choć nadal nie rozumiem dlaczego nie można dawać ocen połowicznych: 3,5 gwiazki, 4,5 gwiazdki.

6. Are you doing a 2014 Reading Challenge?

Jak widzicie to nie jest najnowszy Tag. Reading Challenge zaczęłam w 2014 roku i od jakiegoś czasu co roku wyznaczam sobie granice 45 książek (choć początkowo byłam trochę bardziej ambitna). Czasem przeczytam więcej, a czasem ledwo się wyrobię z tą liczbą. Na razie mam przeczytanych 16 tytułów.

7. Do you have a wishlist?

To dziwne, ale w sumie to nie.

8. What book do you plan to buy next?

Książki kupuję w sposób kompulsywny, rzadko „planuję” coś zakupić. Czasem jakiś tytuł chodzi za mną od dłuższego czasu, że w sumie to bym to chciała, czasem idę do księgarni (fizycznej lub internetowej) i kupuję co mi się na miejscu spodoba. Czasem jest gdzieś jakaś promocja. Na pewno następną książką, którą kupię będzie prezent urodzinowy dla mojej Mamy.

9. Do you have any favorite quotes, would you like to share a few?

Są takie intro muzyczne filmów (tu mówię raczej o seriach) które od razu przenoszą człowieka w swój świat. Jak np. ta melodia, która zawsze pojawia się wraz z kolejnymi tytułami Harry’ego Pottera. W literaturze też jest kilka takich triggerów literackich:

It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune must be in want of a wife. (Pride And Prejudice, Jane Austen)

czy

Mrs Dalloway said she would buy the flowers herself. (Mrs Dalloway, Virginia Woolf)

A jeśli nie mówimy o początkach to  the little gray cells kojarzą mi się  od razu tylko i wyłącznie z jedną postacią, pewnym zarozumiałym belgijskim detektywem zwanym Monsieur Poirot.

10. Who are your favorite authors?

Jane Austen, Agatha Christie, ostatnio też coraz bardziej Virginia Woolf, Haruki Murakami, Kazuo Ishiguro, Charles Bukowski.

11. Have you joined any groups?

Tak, ale niekoniecznie jakkolwiek się w nich udzielam.

12. Are there any questions you would like to add?

Nie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s