Pottermore Presents Series (2016)

Jak wielkim fenomenem był i jest Harry Potter dla ludzi w moim wieku i nie tylko, niech świadczy fakt, że sami nie potrafimy przestać o nim mówić, a kolejne publikacje, filmy osadzone w świecie i wystawy poświęcone tematowi są, cóż, lukratywne. Osobiście zagorzałym fanem nie jestem, choć owszem, swego czasu mama wysyłała mi pocztą książkę w ferie, bo doszła dzień po moim wyjeździe. Zresztą od piątego tomu kupowałyśmy podwójnie: wydania, angielskie i polskie, bo mama też się wkręciła, a wersja angielska była dostępna pół roku wcześniej. Jednak płomień największej fascynacji dawno już przygasł, ożywiony tylko niedawno obejrzanymi Fantastycznymi Zwierzętami, które mnie urzekły i oczarowały zupełnie.

PMP_Hogwarts_Covers

I tak trafiłam, całkiem przypadkiem, na trzytomowe wydanie w formie ebooka serii krótkich esejów/historii o świecie Harry’ego Pottera, które pierwotnie ukazały się na stronie Pottermore. Pierwsza, Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies, to  głównie krótkie biografie co poniektórych postaci znanych z książki opatrzone komentarzem autorki. Znajdziemy tu biografie profesor McGonagall i Remusa Lupina, dowiemy się też nieco więcej o powszechnie wyśmiewanej profesor Trelawney. Przyznam, że pozycja, która najmniej mnie pociągała, okazała się w sumie chyba najciekawszą.

Druga z serii to Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists. Miałam na nią największą chrapkę, ale też i oczekiwałam trochę innej książki. Jest tu historia Ministerstwa Magii, krótkie przybliżenie sylwetek wszystkich Ministrów piastujących urząd, a także historia założenia Azkabanu i wyjaśnienie dlaczego strażnikami zostali dementorzy. Dowiemy się też nieco więcej o dwóch mniej popularnych nauczycielach: znienawidzonej Umbridge (w sumie mało bohaterów książkowych, budzi tak jednoznaczną odrazę) i niejednoznacznego Slughorna. A na koniec, zapewne dla rozjaśnienia tej dość ponurej pozycji, dowiadujemy się nieco więcej o Poltergeistach.

Ostatnia już z serii to Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide. Nie dostaniemy tu mapy Maruderów, ale za to znajdziemy historię peronu 9 i 3/4 na King Cross i wykorzystania mugolskiego pociągu jako jedynego oficjalnego transportu do szkoły (wraz z plotkami co do jego powstania), będzie o przedmiotach, obrazach i niektórych duchach rezydentach. Dowiadujemy się tu także wreszcie jak wygląda pokój wspólny Hufflepuff.

Przyjemne jednodniowe lektury (choć jeśli ktoś ma ochotę, to zapewne dałby radę przeczytać wszystkie trzy w jeden dzień). Idealne na podróż, zwłaszcza, że rozdziały są krótkie, więc małe jest ryzyko, że będziemy musieli przerwać lekturę w połowie akapitu. Ciekawa pozycja dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o samym świecie HP i jak powstał. Szczególnie cenię sobie komentarze autorki, bo to już nie są domysły fana, skąd mogła się wziąć taka a nie inna inspiracja, albo jak ten czy inny pomysł ewaluował z czasem pisania, albo jak np. podróże w czasie, mogły łatwo podważyć sens kolejnych intryg w książce. Te ostatnie często są przez wielu wykorzystywane, przy alternatywnych (czyt. fanowskich) zakończeniach.

Reklamy

2 myśli w temacie “Pottermore Presents Series (2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s