The Founder (2016)

Nie pamiętam kiedy ostatni raz byłam w McDonaldzie, ale trudno mi sobie wyobrazić krajobraz miejski bez tego charakterystycznego żółtego M na czerwonym tle. Wyprawa na Happy Meal z zabawką była prawie jak święto. I może dlatego, że sieć tak wrosła w nasze codzienne życie, nigdy nie zastanawiałam się skąd się w ogóle wzięła.

the-founder-movie-2016-trailer-michael-keaton-26bf50cd-86b6-4ef4-9332-deec20188ea5.jpg

Historia The Founder byłaby jedną z tych od zera do bohatera, gdyby nie to, że bohater okazuje się niemałą świnią, co też w sumie nie zaskakuje. Pan Kroc to objazdowy sprzedawca z marzeniami o wielkim biznesie. Kiedy przychodzi duże zamówienie na maszynę do robienia milkshake, których nikt inny nie chce kupować, nie waha się zmienić plany i pojechać do odległego miasteczka. Co za szaleniec potrzebuje aż 8 maszyn? Szaleńcami okazują się dwaj bracia McDonald, prowadzących jedno z pierwszych bistro gdzie klient zamiast czekać na obsługę w samochodzie, podchodzi do okienka i od razu dostaje swoje zamówienie.

Sama historia powstania sieci fast foodów McDonald jest bardzo ciekawa i już choćby dlatego warto obejrzeć ten film. Co jest główną wartością i majątkiem korporacji (spoiler alert: nie burgery) oraz dlaczego każda ich restauracja wygląda tak samo i zachowuje te same standardy? A tu dostajemy jeszcze świetne aktorstwo Michaela Keatona, a w roli braci Nick Offerman i John Carroll Lynch.

the founder brothers mcdonald.jpg

A to nie jedyne zalety filmu. Mocną stroną jest montaż, świetnie podłożona muzyka i dobrze dobrane piosenki. Może i nie umiem pisać o muzyce w filmach, ale potrafię docenić kiedy pasuje; trzeba jednak pamiętać, że to tylko subiektywna opinia i to co się jednemu podoba, drugi skwituje westchnięciem.

Niektóre z obserwacji, które jeszcze pamiętam:

  • Pan Kroc zbierający pojedyncze papierki przed swoją pierwszą restauracją i zamiatający z wyraźną przyjemnością. To był ten moment kiedy przez chwilę uwierzyłam, że to porządny człowiek. Swoją drogą mówiąc o Walcie Disneyu też się wspomina o jego zwyczaju podnoszenia pojedynczych papierków i wyrzucania ich do kosza w trakcie swoich przechadzek po parku Disneyland.
  • Podobała mi się scena przygotowań braci McDonald przed otwarciem swojej restauracji. To jak rozrysowali wszystko na boisku i kazali ludziom wykonywać swoje zadania i do tego dostosowali plan całej kuchni.
  • Och te samochody.

Jeśli kogoś ciekawi jak powstała jedna z bardziej rozpoznawalnych marek na świecie, albo lubi Michaela Keatona, albo lata pięćdziesiąte to jest to film dla niego. Jeśli ktoś szuka historii wielkiego człowieka, którego mógłby podziwiać i admirować, cóż, nie te drzwi.

la-et-mn-founder-business-moguls-20170123.jpg

Reklamy

Jedna myśl w temacie “The Founder (2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s