Absolutely on Music: Conversations with Seiji Ozawa. Haruki Murakami, Seiji Ozawa

absolutely on musicAbsolutely on Music: Conversations with Seiji Ozawa to niespodziewany prezent znaleziony pod choinką. Niespodziewany, bo nawet nie miałam pojęcia, że ta książka istnieje. Autorów jest tu dwóch: popularny pisarz japoński Haruki Murakami i światowej klasy dyrygent Seiji Ozawa, o którego istnieniu nie miałam pojęcia aż do momentu, w którym odpakowałam książkę. Panowie znali się już ładnych parę lat, poprzez córkę dyrygenta, przyjaciela rodziny państwa Murakamich, a w 2010 i 2011 spotkali się sześć razy aby pogawędzić o muzyce przy włączonym dyktafonie. Absolutely on Music to głównie zapis tych rozmów.

Jako osoba, która muzyki słucha dla przyjemności od czasu do czasu, przyznaję od razu, że nie tylko o klasyce, ale ogólnie o muzyce mam bardzo małe pojęcie. Może i wiem, że żył sobie kiedyś ktoś zwany Ravel i komponował muzykę ale puśćcie mi jego najbardziej znany kawałek i zapytajcie kto jest jego autorem, a ja zrobię wielkie oczy. Muzyka może być dla mnie ładna, melodyjna, przyjemna. I to tyle co zazwyczaj jestem w stanie o niej powiedzieć. A mimo to książkę Absolutely on Music czytałam z zapartym tchem, dzień w dzień jak tylko znalazłam chwilę czasu. I jestem pewna, że za jakiś czas będę chciała do niej wrócić i to pewnie nie raz. Książki pasjonatów, a Murakami zdecydowanie jest muzycznym pasjonatem (głównie jazzu, ale także klasykj), czyta się z przyjemnością nawet jeśli samemu  nie jest się w temacie.

Panowie wymieniają się spostrzeżeniami na temat pracy dyrygenta (po co tak właściwie jest ten facet wymachujący pałeczką przed orkiestrą, gdzie każdy muzyk i tak czyta nuty?), twórczości co poniektórych kompozytorów (zaczynamy od Beethovena, później Lalo, Brahms, Mahler, Stravinsky, Rossini, Puccini i po drodze jeszcze paru innych), o latach 60 i boomie dyrygenckim, o poszczególnych orkiestrach i ich charakterystykach, oraz o działalności edukacyjnej Ozawy, który co roku pracuje z młodymi muzykami w Szwajcarii i Japonii.

Nie wszystko rozumiałam z tego co mówią, nie zawsze wiedziałam o czym mówią i musiałam przyjąć za dobrą monetę, że jest tak jak opowiadają. Przez tych parę dni na słuchawkach leciały mi głównie nagrania z różnych koncertów i dopiero na końcu książki znalazłam adnotację, że istnieje oficjalna playlista z większością nagrań o których rozmawiają, (zgadnijcie czego teraz słucham). Nie chcę mówić, że książka otworzyła mi oczy na piękno muzyki poważnej. Już wcześniej takie seriale jak Nodame Cantabile, Mozart in the Jungle, czy Kiniro no Corda budziły we mnie chwilowy zachwyt muzyką poważną i próbowały wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi. Jednak co innego jest oglądać zabawny serial o zazwyczaj bardzo niepoważnych ludziach, a co innego czytać książkę poświęconą tylko temu tematowi, gdzie jedną z wypowiadających się osób jest uznany dyrygent.

Tak więc o muzyce nadal umiem powiedzieć głównie tyle, że mi się podoba/nie podoba, kropka, ale wiem już mniej więcej jak działa świat filharmonii, oper i orkiestr i po co ten człowiek na przedzie z batutą w ręku. Mam już nawet swoją ulubioną pianistkę. Polecam lekturę wszystkim, nie tylko pasjonatom muzycznym. Swoją drogą, ciekawa jestem opinii ludzi, którzy o muzyce wiedzą trochę więcej, jak oni odebrali tę książkę?

PS Jeśli ktoś czytał to nie wahajcie się komentować jakie macie wrażenia po lekturze. A może ktoś mógłby polecić jakąś inną książkę o muzyce? Chętnie coś bym jeszcze w temacie poczytała. Jak zawsze przypominam, że blog ma swoją stronę na fb, gdzie staram się być częściej aktywna.

Reklamy

2 myśli w temacie “Absolutely on Music: Conversations with Seiji Ozawa. Haruki Murakami, Seiji Ozawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s