An Autumn’s Tale (秋天的童話, 1987)

tumblr_oxtv6acn2p1tegfkjo1_540

Jesień w pełni, więc i jesienny film: An Autumn’s Tale to hongkoński film z lat 80-tych, bardzo przyjemny melodramat opowiadający o życiu imigrantów w Nowym Jorku tamtego okresu. Rzadko mogę powiedzieć z ręką na sercu, że zakochałam się w filmie, nawet kiedy ten bardzo mi się podobał. Tu jednak zakochałam się, i to nie tylko w strojach i kolejnych kadrach, ale też w samej historii i tym jak została ona opowiedziana.

tumblr_oxtryie9jc1tegfkjo1_500

Jennifer (Cherie Chung), leci do Nowego Jorku na studia aktorskie. Wybrała to miasto ze względu mało oryginalnego: ukochany (Danny Chan). Ten jednak jest człowiekiem zajętym, tak więc pomaga jej daleki krewny, Samuel Pang (Chow Yun-Fat): spóźniony przyjeżdża na lotnisko zdezelowanym samochodem i zabiera ją do jednej z bardziej zniszczonych części China Town.

tumblr_oxtqjms9rl1tegfkjo1_500

Sama fabuła nie należy do zbyt skomplikowanych, to detale sprawiają, że chce się jak najszybciej wrócić do tego filmu. Mabel Cheung (reżyser) i Alex Law (scenarzysta) oparli film na własnych doświadczeniach (obydwoje odbyli studia na NYU), a do stworzenia poszczególnych postaci wykorzystali ludzi poznanych w China Town i na uniwersytecie. I tak lata 80-te w których dzieje się film (i w których był kręcony) czuć w każdym kolejnym kadrze.

tumblr_oxtrb6qsfn1tegfkjo1_500

Pokazują jak zamożność, znajomość angielskiego, otrzymana edukacja czy pozycja społeczna wpływa na to czy odniesiesz sukces w tym kotle kultur. Jenny to niezbyt zamożna ale ładna i dobrze wykształcona dziewczyna. Mimo trudnych początków nie będzie jej aż tak trudno odnaleźć swoje miejsce i awansować społecznie. Natomiast Samuel mimo dłuższego stażu w Nowym Yorku ani nie opanował dobrze języka, ani nie wykazuje większych chęci asymilacji z kulturą amerykańską. Poznajemy też zamożną panią Sherwood samotnie wychowującą córkę. Nietrudno się domyśleć, że jej świat jest zupełnie inny od tego głównych bohaterów i znacznie lepiej wpasowuje się w pewien dość powszechny w Stanach stereotyp Azjatów (jakiś czas temu znów bardzo spopularyzowany przez Tygrysią Mamę).

tumblr_oxtw9xelig1tegfkjo1_500

Wiele można by jeszcze napisać, i to dużo mądrzejszego jeszcze o tym filmie. Można go rozpatrywać pod względem socjologicznym (asymilacja imigrantów), historycznym (realia życia imigrantów w NY), feministycznym (sytuacja kobiety i obraz męskości) czy też jako pocztówkę Nowego Jorku z tamtego okresu. Uniwersytet Hongkoński zorganizował darmowy kurs internetowy na edx.org o filmach z Hong Kongu i trzeci tydzień kursu jest poświęcony praktycznie wyłącznie temu jednemu dziełu. Zresztą cały kurs jest bardzo ciekawy i wiele można się z niego dowiedzieć.

tumblr_oxtwtkbwjf1tegfkjo1_500

Ja tutaj skończę bo żeby zrozumieć mój zachwyt trzeba go po prostu obejrzeć. Znacie jeszcze jakieś ciekawe tytuły w tym nurcie? A może widzieliście już jakiś inny film Mabel Cheung i moglibyście, któryś polecić?

tumblr_oxt9cnrxi21tegfkjo1_500

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s