Netflix BookTag #4 by Marek

Kolejny już wpis gościnny od Marka. Będzie trochę historii, dużo średniowiecza i parę morderstw, czyli czwarta odsłona Netflix Book Tag by Marek. Miłej lektury!

01RECENTLY WATCHED: Orzeł Biały, Czerwona Gwiazda”, Norman Davies
Ostatnio zdałem sobie sprawę że niewiele wiem o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku, także książka popularnego w Polsce historyka Daviesa wydała mi się odpowiednim punktem do rozpoczęcia edukacji. Czytałem wcześniej jego książkę o Powstaniu Warszawskim i podobało mi się to w jaki sposób opisuje wydarzenia, stojące za nimi przyczyny i motywację ludzi biorących w nich udział. Mimo że „Orzeł Biały…” to pierwsza książka autora, w dodatku napisana w ciągu dwunastu miesięcy, to czyta się ją bardzo dobrze, a liczne wypowiedzi i cytaty z tekstów źródłowych są naturalnie wplecione w tekst. Ciekawostką są kawałki ze wspomnień rosyjskiego autora Isaaka Babela, które pojawiają się gdzieniegdzie, najczęściej by przekazać czytelnikowi punkt widzenia w bolszewickiej armii.  

02TOP PICKS: „A Brief History of Seven Killings” (polski tytuł „Krótka historia siedmiu zabójstw”) Marlon James
Natrafiłem na cytat z tej powieści na profilu Facebookowym Szczepana Twardocha, i nauczony doświadczeniem co do jego gustu postanowiłem niezwłocznie samemu sięgnąć po tę książkę. Okazało się to trafnym wyborem. Wbrew tytułowi nijak nie jest krótka – to napisana z perspektywy kilku bardzo różnych postaci (używających bardzo zróżnicowanego języka, trochę jak w „Trainspotting”) historia przemian społecznych  na Jamajce na przełomie lat 70tych i 80tych. Czasem wpada w czarny humor, a czasem w gwałtowną agresję i przypomina nieco literacką wersję filmów Quentina Tarantino.

03RECENTLY ADDED: „W mieście, na dworze, w klasztorze. Jak przetrwać w średniowiecznej Anglii”, Ian Mortimer
Sprawnie napisana książka obejmująca wszelkie aspekty życia w średniowieczu. Skupia się głównie – jak wskazuje sam tytuł – na czternasto- i piętnastowiecznej Anglii. Forma przewodnika po kraju sprawdza się przy ilości przekazywanych informacji, plus niejako sprawia że to co czytamy jest jeszcze bardziej realne i jakby praktyczne. Dowiadujemy się wszystkiego, od tego jakiego wzrostu byli ówcześni ludzie (wcale nie tacy niscy jak powszechnie się miewa) i jak długi żyli, po najróżniejsze prawa jakie wprowadzano by utrzymać miasta we względnej czystości.

04POPULAR:Kolej Podziemna”, Colin Whitehead
Tegoroczny zdobywca nagrody Pulitzera, a rzeczy nagradzane Pulitzerem za literaturę często mi podchodzą. Także mam chęć przekonania się czy i tym razem tak będzie, bo i tematyka i sposób potraktowania jej przez autora mi pasują. Tak przynajmniej mówią ci, którym gustom mogę ufać. Powieść opowiada o losach kilku niewolników zbiegłych z plantacji na południu Ameryki, korzystających z tytułowej „kolei podziemnej”, jak zwano sieć kryjówek, bezpiecznych domów i ludzi pomagających niewolnikom. Jednak u Whitehead’a metaforyczna kolej staję się prawdziwą koleją podziemną, działającą pod Ameryką niczym wielka linia metra. Już sam ten pomysł na ukazanie rzeczywistości w jakiej żyją postacie skłonił mnie do zakupu książki, która teraz cierpliwie czeka na półce.

COMEDIES: Tym razem nie natrafiłem na nic zabawnego godnego uwagi.

DRAMAS: Tak samo w tym dziale.

07ANIMATED:Crécy”, Warren Ellis (scenariusz) oraz Raulo Caceres (ilustracje)
Kolejna średniowieczna pozycja, opisująca bitwę pod Crecy w 1346 roku – jedno z trzech największych zwycięstw angielskich w tzw. wojnie stuletniej. Dość krótki komiks, w którym narratorem jest fikcyjny łucznik w armii angielskiej, gdzie czasem normalny tok akcji przerywają segmenty narracji głównego bohatera, w których wyjaśnia czytelnikom różne aspekty realiów ówczesnej wojny. Wyraziste czarno białe ilustracje, przypominające nieco starodawne rysunki z gazet, tylko podkreślają brud i brutalność czternastowiecznej wojny.

08WATCH IT AGAIN: „Blood Meridian” (polski tytuł „Krwawy Południk”) Cormac McCarthy
Najlepsza powieść jednego z moich ulubionych współczesnych pisarzy amerykańskich, którą muszę kiedyś spróbować ponownie przeczytać. W wielkim skrócie opowiada o przygodach nastoletniego chłopaka, który w pierwszej połowie XIX wieku przyłącza się do grupy kowboi udających się do Teksasu i Meksyku by zabijać Indian dla przyjemności a czasem i pieniędzy. Przewodzi nimi jedna z dziwniejszych postaci w znanej przeze mnie literaturze – sędzia Holden, samozwańczy kaznodzieja, który wydaje się nie starzeć i posiada wiedzę w niemal każdej dziedzinie życia i nauki. Cała powieść jest jak wybitnie brudna i brutalna podróż w surrealistycznym śnie, ciężka do przetrawienia zarówno ze względu na specyficzną gramatykę autora (nie używa w tekście żadnych znaków wyróżniających dialogi ani też nie opisuje kto je wypowiada), mnogość archaicznych i mało znanych słów, jak i niemalże barokową stylistykę tekstu, który sprawia wrażenie być czymś pomiędzy Starym Testamentem, „Moby Dickiem” a krwawymi i sensacyjnymi powieściami westernowymi. Piękna i przerażająca powieść.

09DOCUMENTARIES:  „Waterloo. Historia czterech dni, trzech armii i trzech bitew”, Bernard Cornwell
Dowiedziałem się o tej pozycji w dzień jej krajowej premiery, i zakupiłem bezzwłocznie, gdyż Waterloo to jedna z najciekawszych i najważniejszych bitew w historii Europy, a autor który ją tutaj opisuje zyskał mój szacunek swoją wielką serią o przygodach Richarda Sharpe’a, żołnierza wojen napoleońskich. Ta książka przypomina właśnie serię o Sharpie, jest jednocześnie tak samo dramatyczna i wciągająca, będąc zarazem czysto historyczną pozycją – czyli człowiek w sumie wie jak akcja się potoczy i jak się zakończy. Jednak nijak nie zmniejsza to napięcia – dzięki umiejętnościom pisarskim Cornwella czytelnik w stresie i z nadzieją wyczekuje nadejścia Pruskiej armii albo drży w strachu przed ogromną szarżą francuskiej kawalerii na brytyjskie pozycje. Do tego cieszy eleganckie polskie wydanie, duże w twardej oprawie z miłym w dotyku papierem i eleganckimi ilustracjami.

10ACTION/ADVENTURE:  „Hubal”, Jacek Komuda
To jakby połączenie biografii i historycznej powieści akcji, z bardzo drobną nutą fantastyki umiejętnie wplecioną w całość. Opowiada o wojennych perypetiach majora polskiej kawalerii Henryka Dobrzańskiego, który po kapitulacji kraju postanowił dalej prowadzić wojnę z okupantem, jednak w otwarty sposób, w pełnym mundurze, nie sprowadzając swojego oddziału na drogę „podziemnych” i skrytych akcji, tak jak to robiło AK. Komuda tak samo jak Cornwell ma talent do tego typu opowieści, umiejętnie „beletryzuje” historyczne wydarzenia, wiarygodnie wypełniając luki w faktach, i postacie, realistycznie ukazując nam ich myśli, emocje i motywacje.

11NEW RELEASES:Mock – Ludzkie Zoo”, Marek Krajewski
Ósma powieść o inspektorze wrocławskiej policji Eberhardzie Mocku, dziejąca się tym razem przed pierwszą wojną światową (reszta serii zazwyczaj obejmuje lata 1920-1930, w jednym momencie wpadająca w oblężenie Wrocławia podczas II wojny światowej). Seria spodobała mi się od razu – jest pełna niezbyt przyjemnych postaci, zarówno tych dobrych jak i negatywnych (bo tak naprawdę u Krajewskiego granica między nimi jest dość niejasna i bardzo płynna), dziwacznych i mało przyjemnych morderstw, oraz dużej ilości jedzenia i picia oraz realiów ówczesnych lat. Plus zawsze lubię jak czytając książkę można potem samemu przejść się śladami bohaterów i odwiedzić opisane miejsca.

21616917_10208243706010484_1990952135_o
photo credit: Marek Soszyński
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s