Przypadkowy zbiór linków hiszpańskojęzycznych cz.1: Co oglądać?

Najlepsze materiały do nauki języka, to te z których rzeczywiście korzystamy. Nie znajdziecie tu stron, które wyjaśniają gramatykę, tylko pomieszany zbiór materiałów do słuchania (czasem radiowych, czasem programy tv, a czasem youtube i podcasty). Za każdym razem ucząc się języka miałam i mam ten problem: gdzie znaleźć coś ciekawego do słuchania? Prosta odpowiedź: internet, tylko jeszcze trzeba wiedzieć czego szukać. Dzisiaj programy telewizyjne do których warto zajrzeć. Tak się złożyło, że wszystkie produkcji TVE, bo leniwa buła jestem i za każdym razem utknę na ich stronie i dalej nie chce mi się już szukać.  Kolejność przypadkowa, a linki w tytułach.

Od razu zaznaczę, że nie znajdziecie tu Grandes Documentales, ponieważ nie da się ich oficjalnie odtworzyć z terenu Polski. Istnieją sposoby żeby to obejść, tylko nie jestem pewna na ile są one legalne…

espanoles en el mundo.jpg

Españoles en el mundo

Najstarsze odcinki tego niebywale popularnego programu pochodzą z 2009 roku. Najnowsze odcinki posiadają transkrypcję z boku i są zaopatrzone w hiszpańskie napisy. Formuła programu jest zawsze taka sama: kilkoro Hiszpanów, którzy przeprowadzili się do danego kraju/miasta oprowadza nas po tym co sami uważają za ciekawe. Oprócz tego opowiadają o swoim życiu za granicą, pokazują jak mieszkają i tłumaczą dlaczego podjęli decyzję o przeprowadzce. Każdy odcinek trwa ok. 50 minut, ale dzięki sprawnemu montażowi, żadna historia nie zaczyna nużyć. Mamy okazję posłuchać akcentów z różnych części Hiszpanii i zobaczyć kawałek świata.

destino espana.jpg

Destino: España

Na fali popularności Hiszpanów w świecie, powstał program pokazujący życie obcokrajowców w Hiszpanii. Emitowany w latach 2010-2012, każdy odcinek rozgrywał się w innym miejscu. Polecam szczególnie tym, którzy wybierają się do Hiszpanii, ale też tym, którzy mają zamiar pracować z osobami spoza Hiszpanii, ale mówiącymi tym językiem, bo usłyszycie tu wszystkie możliwe akcenty.

Ramon-Garcia-Conoces-Espana-TVE_TINIMA20120506_0372_5.jpg

¿Conoces España?

¿Conoces España? to coś dla fanów Jednego z Dziesięciu czy Familiady. W 2012 roku Ramón García zapraszał po czterech konkursistów i zadawał im pytania z wiedzy o Hiszpanii. Kategorie? Seriale, literatura, Juan Carlos I, oliwa i co tam jeszcze wymyślili. Niektóre z pytań zupełnie bez sensu (np. który z finalistów OT nie śpiewał w chórku na Eurowizji do piosenki zwyciężczyni), ale zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć (np. który region jest największym producentem oliwy – Jaen). Jedyne ostrzeżenie: prezenter stara się być cool i śmieszny, czyli przygotujcie się na sporą dawkę nieśmiesznych żarcików (stąd początkowe nawiązanie do Familiady).

historia de nuestro cine.jpg

Nuestro Cine

To teraz gratka dla kinomaniaków. Nuestro cine to tak naprawdę trzy programy poświęcone filmom. W ramach Historia de nuestro cine i Versión Española emitowane są stare i nowe filmy hiszpańskie (które niestety od jakiegoś czasu przestały być dostępne jeśli łączycie się z Polski) oraz krótkie i długie wprowadzenia do prezentowanych filmów (w Historia de nuestro cine co tydzień jest prezentowana dyskusja na wybrany temat, np. czarna komedia, a później codziennie przed każdym filmem zostaje wyemitowany parominutowe wprowadzenie do niego, a w Versión Española puszczają jeden film tygodniowo z paro osobową dyskusją przed). Kolokwia prowadzone są odpowiednio przez Elenę S. Sánchez i Cayetanę Guillén Cuervo. Koniecznie zajrzyjcie, bo można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy.

dias de cine.png

Trzeci program w ramach Nuestro Cine to półgodzinne Días de Cinepoświęcony głównie filmom wchodzącym właśnie do kin, ale też wspominający niedawno zmarłych aktorów czy reżyserów i przypominający stare filmy. Fragmenty wywiadów z twórcami, krótkie komentarze i fragmenty filmów. Czego chcieć więcej? Zawiera napisy hiszpańskie.

ellas rtve

Ellas

Hiszpania to kraj, który bardzo się zmienił. Ellas to program, który pokazuje kobiety, które wykonują zawodowy uważane często za typowo męskie: strażak, górnik, pilot cywilny czy sędzia meczy piłki nożnej.  Każdy odcinek koncentruje się na jednym zawodzie i przedstawia kobiety wykonujące go w różnym wieku. Dzięki temu możemy usłyszeć jak było kiedyś, co się zmieniło i jak jest teraz. Każdy odcinek zaopatrzony jest w hiszpańskojęzyczne napisy. Program z tego roku, znaleziony przy okazji przygotowywania tego wpisu.

saca la lengua rtve.jpg

Saca la lengua

Kolejny program to propozycja dla tych, którzy chcieliby wzbogacić swoje słownictwo. Słowa ściśle związane z daną dziedziną (np. w ostatnim programie zwierzęta), powiedzenia i wyrażenia idiomatyczne, łamańce językowe, wierszyki… Wypowiadają się specjaliści z danej dziedziny jak i ludzie na ulicy. Oprócz poznawania słownictwa, możemy się też dowiedzieć czegoś ciekawego związanego z omawianym tematem.

ochentame otra vez

Ochéntame otra vez

Na fali popularności serialu Cuéntame cómo pasó przy okazji, któregoś kolejnego sezonu TVE wyprodukowało serię programów o Hiszpanii w latach 80. Zawiera komentarze i nagrania archiwalne. Mój ulubiony to ten o rockeros (który niestety obecnie nie jest już dostępny). Ostatni był o Olimpiadzie w Barcelonie. A w międzyczasie moda, sztuka, telewizja, turystyka, co kogo interesuje. Wszystkiego były trzy sezony i co najmniej ostatnie odcinki zaopatrzone są w napisy.

libros con uasabi

Libros con uasabi

Kolejny program, na który trafiłam przygotowując ten wpis. Oprócz ostatniego odcinka serii, program ma stałą strukturę: na początek wywiad z autorem jakiejś niedawno opublikowanej książki, a później w studiu prowadzący, Fernando Sánchez Dragó, wraz z córką Ayantą Barilli, Anną Grau i Elią Rodríguez dyskutują, najpierw nad wcześniej wspomnianą książką, później polecają swoje ulubione książki i odstawiają do rakiety (hiszp. cohete) te, których chętnie by się pozbyli. Dyskusje bywają zażarte jako, że każdy ma swoje bardzo ugruntowane poglądy. A już zupełnie na końcu jeden z uczestników czyta wybrany przez siebie wiersz. Tylko gdzie to wasabi?

 

I na tym koniec dzisiejszego wpisu, choć mogłabym tu pewnie dorzucić jeszcze Comando Actualidad czy Página Dos. Pomijam tu kanały na Youtube (na tę chwilę), bo te hiszpańskojęzyczne, które rzeczywiście ostatnio oglądam są dość monotematyczne i część już wspominałam przy okazji wpisu Co w internetach piszczy? czyli gdzie się podział mój wolny dzień. Następny wpis będzie o tym czego można sobie posłuchać po hiszpańsku w internecie. Będzie i radio (zgadnijcie które) i podcasty. W międzyczasie zapraszam Was na moją stronę FB, gdzie między innymi wrzucam ciekawe artykuły znalezione w sieci, a ostatnio listę darmowych filmów hiszpańskojęzycznych dostępnych na platformie VOD.


Dodaj komentarz