Lipcowy Wrap Up Komiksów

I lipiec za nami. Podsumowanie zaczynamy od trzech  tytułów, oryginalnie opublikowanych po francusku i tylko tłumaczonych na angielski.

22180679Girl in Dior (fr. Jeune fille en Dior) to nie biografia Christiana Diora, choć ten się tam pojawia. Możemy zobaczyć fragment jego życia, przygotowania do pokazu, same pokazy (zaznaczam to na samym początku bo czytając komentarze na goodreads włos się człowiekowi jeży od niespełnionych oczekiwań niektórych czytelników). Historia głównej bohaterki (a zarazem narratorki) dość prosta i mało oryginalna, ale dzięki wspaniałym i niesamowitym ilustracjom człowiek po prostu przenosi się do Paryża końcówki lat 40 i świata mody haute couture. Autorce,  Annie Goetzinger, udaje się odtworzyć ten urok, jaki można znaleźć w niektórych starych filmach. Pozycja zdecydowanie nie tylko dla fanatyków mody.

11048

WP_20170710_22_47_52_ProPersepolis, komiks którego chyba nie trzeba zbytnio przedstawiać. Od kiedy parę lat temu zobaczyłam film wiedziałam, że chcę przeczytać oryginał. Marjane Satrapi, urodzona w Iranie, zabiera nas w podróż do swojego dzieciństwa: czasów rewolucji i wojny irańsko-irackiej, czasu dojrzewania w Szwajcarii i studiów z powrotem w Iranie. Jest to bardzo polityczna pozycja pokazująca perski świat widziany oczami jego mieszkańca, ale zarazem niesamowicie poruszająca historia dziewczynki, a później dziewczyny i młodej kobiety, która nieraz gubi się w swoim życiu. Z jednej strony pełna ideałów, niepokorna dusza, a z drugiej zagubiona, rozczarowana sama sobą, szukająca akceptacji i próbująca dopasować się do otoczenia.

WP_20170711_10_38_24_Pro

51S450G3QVL._SX364_BO1,204,203,200_Embroideries (fr. Broderies) to kolejna pozycja od Marjane Satrapi, znacznie mniej polityczna, a dużo bardziej „kobieca”. Mam wrażenie, że to takie uzupełnienie Persepolis, na które tam zabrakło miejsca. Po wspólnym posiłku panowie wychodzą zapalić, zdrzemnąć się itp, a wszystkie kobiety (babcia, mama, ciotki i sąsiadki) zostają aby pozmywać i posprzątać. Kiedy praca zostanie skończona, a herbata zaparzy się w samowarze, siadają razem i zaczynają snuć opowieści: o sobie, swoich przyjaciółkach, krewnych i ich przeżyciach i problemach z facetami (bądź też o braku takowych). Jest trochę o sytuacji kobiety w Iranie, o rozwodach (i statusie kobiety-rozwódki), o „odnawianiu” dziewictwa przed ślubem, ale też przede wszystkim o tym jak różni się życie na zewnątrz, od tego za zamkniętymi drzwiami. Same historie przywiodły mi na myśl przepiękny libański film Caramel, gdzie niektóre z bohaterek przeżywały bardzo podobne problemy.

20577339._SY540_

Ghost_worldKolejny punkt na liście to klasyk komiksów z lat 90: Ghost World autorstwa Daniela Clowesa.  Opowiada o dwóch dziewczynach, Enid i Rebecce, które niezbyt przychylnym okiem patrzą na zbliżającą się dorosłość. Czas wytracają oglądając tv, jedząc w tanich knajpach naśmiewając się z innych biesiadników czy też szpiegując co też „szataniści” kupują w supermarkecie. Już od pierwszej strony trudno je polubić a mimo to ich historia pochłonęła mnie bez reszty i zupełnie nie mogłam się oderwać. Podobała mi się konsekwencja z jaką autor kreuje swój świat i brak moralizatorstwa. Nie można mu też odmówić paru bardzo trafnych kadrów.

ghost-world1

I tak skończył się lipiec. Koniec końców tylko cztery tytuły, przy czym ostatni najmniej przypadł mi do gustu, ale za to w końcu udało mi się przeczytać Satrapi, co polecam każdemu. Teraz zasadzam się jeszcze na parę tytułów, zobaczymy co z tego uda mi się przeczytać jeszcze w sierpniu.

Reklamy

2 myśli w temacie “Lipcowy Wrap Up Komiksów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s