Netflix BookTag #3 by Marek

Kolejny wpis od Marka, kontynuacja Tagu inspirowanego kategoriami Netflixa. Poprzednie możecie znaleźć w komentarzu do oryginalnego postu i w tym wpisie. Miłej lektury!

1RECENTLY WATCHED:Zgniła Zieleń”, Maciej Krzywiński, biografia zespołu Type O Negative (oraz poprzedzającego go Carnivore). Wciągająca, momentami komicznie napisana rzecz, na którą składają się zarówno anegdoty z samej działalności zespołu, jak i krótsze czy dłuższe opowieści o jego członkach czy inspiracjach. Od razu zachciało mi się odkurzyć ich płyty, gdyż poznanie historii stojącej za kapelą często sprawia że zupełnie inaczej (lepiej) odbiera się ich twórczość.

2TOP PICKS: Facebook jakiś czas temu zaproponował mi reklamę wydawnictwa Sacrum, którego najnowsza pozycja to „Czarownica. Studia z kulturowej historii fenomenu”, czyli zbiór esejów różnych autorów na temat wiedźm i ich „roli” w historii, społeczeństwie czy szeroko pojętej sztuce. Poczta już pędzi z moim egzemplarzem.

3RECENTLY ADDED: „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy”, B. G. Sala. Książka praktycznie identyczna w idei jak ta z punktu wyżej, ale będąca dziełem jednego autora. Co poniektórych może odstraszyć niemalże wikipediowa ilość detali w niektórych miejscach, ale mi to jakoś nie przeszkadzało, chyba nawet momentami dobrze było mieć wszystkie dane w jednym miejscu.

4POPULAR: seria książek o Ani z Zielonego Wzgórza. Jedna z nielicznych lektur szkolnych, która spodobała mi się prawie od razu, od pierwszego zdania. Przeczytałem całą dostępną serię i staram się konsekwentnie zdobywać wszelkie wydawnictwa związane z główną bohaterką i jej światem. Osobiście najbardziej lubię późniejsze przygody Ani, aż do momentu pojawienia się jej dzieci (czyli wszystko od drugiego do piątego tomu). Przedostatnia część, czyli „Rilla ze Złotego Brzegu” w ciekawie ukazuje – poprzez perspektywę nastoletniej dziewczyny – cywilną część życia w czasach pierwszej wojny światowej.

5COMEDIES:Księga Prawd Ostatecznych”, Robert Rankin to po trochu science fiction, po trochu taka miejska fantastyka, ale tak naprawdę wszystkie dzieła tego autora tworzą swój własny, niepowtarzalny gatunek. Chyba jedna z najzabawniejszych rzeczy jakie w życiu miałem okazję czytać (a mało rzeczy mnie bawi czy straszy). Ciężko ją opisać od strony fabularnej – uroczo poplątanej – ale mogę powiedzieć że jest to coś bardzo surrealistycznego, jakby Monty Python w wersji literackiej. Do tego pełno drobnych i dużych odniesień do praktycznie wszystkiego w szeroko rozumianej popkulturze.

DRAMAS: Tym razem ten punkt będzie pusty.

7ANIMATED: wszelkie pozycje kanadyjskiego ilustratora i autora komiksów Guya Delisle. W każdym tomie opisuje swój pobyt z żoną (pracującą w organizacji „Lekarze bez Granic”) w kraju z gatunku tych „trudnych”: Birma, Izrael, Korea Północna, Chiny. Napisane z dużą dawką humoru, ukazuje te kraje i to jak wygląda życie w nich: czasem absurdalnie, czasem strasznie, czasem zabawnie, a czasem będące czymś pomiędzy wszystkimi tymi cechami. Całość dopełnia dobra, przejrzysta kreska, która zupełnie wystarcza rysownikowi do ukazania czasem małych detali otoczenia.

8WATCH IT AGAIN:Siedem Filarów Mądrości”, T. E. Lawrence, autobiograficzne dzieło najciekawszej i zarazem mojej ulubionej postaci historycznej, znanej powszechnie jako Lawrence z Arabii. Opisuje z niesamowitą pasją jego działania i życie w Arabii podczas pierwszej wojny światowej. Pięknie napisany, momentami niemalże poetycko, dokument pełen niesamowitych opisów zarówno surowej arabskiej przyrody, życia na wojnie dziejącego się pośród tej przyrody, czy wnikliwych obserwacji na temat wielu mniej lub bardziej znanych i ważnych postaci historycznych. Autor nie boi się także szczerze mówić o samym sobie, momentami wpadając w niemalże arogancki zachwyt nad tym co udało mu się dokonać, by w innym momencie brutalnie analizować swoje własne błędy. Z treści wyraźnie wynika że Lawrence lepiej czuł się na pustyni niż w rodzimej Anglii, a ja po przeczytaniu tej jedynej pozycji jaką napisał zawsze zastanawiam się czy jego ukochany region świata byłby obecnie inny gdyby po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej zechciano wysłuchać jego rad i uwag.

9DOCUMENTARIES:Depesze”, Michael Herr, zbiór historii z wojny wietnamskiej, opisanej w sposób z jakiego dumny byłby Hunter S. Thompson: często straszne, często zabawne, ukazujące tą wojnę w całej swojej specyficznej absurdalności. Autor później współpracował przy filmach „Czas Apokalipsy” i „Full Metal Jacket” – wielu scen, albo inspiracji do nich, można odszukać na kartkach tej książki.

10ACTION/ADVENTURE:Czarny Charakter”, Łukasz Stachnika, książką będąca czymś pomiędzy kryminałem, przygotówką i reportażem o życiu i dorastaniu dwóch chłopaków  ze środowisk przestępczych Warszawy, zaczynając od przełomu lat dwudziestych i trzydziestych, a kończąc na miesiącach powojennych. Duża dawka faktów o ciemnej stronie stolicy z tamtych lat jest wpleciona pomiędzy ciekawie poprowadzoną akcję, a prawie całość została spisana ówczesnym slangiem (którego dość duży słownik dostajemy na sam koniec).

11NEW RELEASES:Życie w średniowiecznym zamku”, Frances i Joseph Gies, bo chce się dowiedzieć jak wyglądało życie w średniowiecznym zamku (i jestem ciekaw jakie popularne mity i półprawdy książka ta rozwieje, co jest jedną z moich ulubionych rzeczy w pozycjach historycznych).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s