Mio fratello è figlio unico (Mój brat jest jedynakiem, 2007)

Czasem jest tak, że po obejrzeniu filmu trudno mi powiedzieć co o nim tak właściwie myślę. Nawet nie wiem tak do końca czy mi się podobał czy nie. Dobry, wciągający film, ciekawy, inne spojrzenie, etc. Dobrzy aktorzy, fabuła inna niż się spodziewałam. Film wielokrotnie nagradzany, szczególnie statuetkami Davida di Donatello. A ja nadal nie wiem co o nim myśleć i najchętniej pewnie bym tego wpisu dzisiaj nie pisała.

mio.jpeg

Mamy tutaj skonfrontowanie ze sobą dwóch światopoglądów, co samo w sobie nie jest nowym zabiegiem, ale jednak bez gloryfikacji żadnego. Zestawienie to pokazane jest na przykładzie jednej rodziny z klasy robotniczej w małej włoskiej miejscowości. Dwaj bracia: starszy, Manrico (Riccardo Scamarcio) członek ruchu komunistycznego, młodszy (Accio, grany przez Elio Germano) najpierw wstępuje do seminarium (z którego szybko odchodzi), a później zostaje członkiem tego co zostało z czarnych koszul (film dzieje się w latach 60 i 70). Zaskoczyło mnie to, że narracja została poprowadzona z punktu widzenia młodszego z braci. Rodzina (wiecznie narzekająca na warunki w jakich mieszkają matka, pracujący w fabryce ojciec i grająca na wiolonczeli starsza siostra) otwarcie krytykują postawę syna  i jego „nie na czasie” postrzeganie rzeczywistości.

03664003.jpg

Film nie tylko pokazuje dorastanie Accio (widzimy go w trzech momentach życia, jako dziecko, nastolatka kończącego szkołę, i młodego mężczyznę), zmianę światopoglądu i to co na niego wpływało, ale jest to też portret tamtych czasów. Ukazuje życie przeciętnej włoskiej rodziny na prowincji w latach 60 i 70. I chyba to właśnie jest jego największa wartość. Oczywiście, jak przy każdym produkcie kultury mamy do czynienia z fikcją i wizją reżysera. Mimo to realizm świata przedstawionego jest na naprawdę wysokim poziomie. Dodatkowo można zobaczyć jak działały dwa najpopularniejsze skrajne ugrupowania i jak wyglądały ich utarczki. Zderzenie dwóch światopoglądów widzimy na dwóch płaszczyznach: między rodzeństwem i w całej społeczności lokalnej, podczas protestów i ataków na „tych drugich”.

1176913024-fratellofigliounico_2.jpg

Kolejnym atut filmu to jego obsada. Elio Germano grający główną rolę młodszego brata został nagrodzony za nią statuetką Davida di Donatello. Jednak aktor grający starszego brata, Ricardo Scamarcio, nie zostaje tu w tyle. A w rolach drugoplanowych? Siostrę gra jedna z moich ulubionych włoskich aktorek, Alba Rohrwacher, a mamę bohaterów Angela Finocchiaro, która również zgarnęła tutaj statuetkę.

angela-finocchiaro-in-una-scena-di-mio-fratello-e-figlio-unico-39668.jpg

Mio fratello è figlio unico (Mój brat jest jedynakiem) to chyba najbardziej znany film reżysera Daniela Luchettiego. Nie widziałam jeszcze innych jego prac, ale La nostra vita (Nasze życie) zapowiada się ciekawie (w roli głównej ponownie Elio Germano) i równie pesymistycznie.

Jak już na początku pisałam, trudno mi coś o tym filmie więcej powiedzieć. To że nie zrobił on na mnie aż takiego wrażenia może być spowodowane nie najlepszym samopoczuciem. A może poetyka Luchettiego jeszcze do mnie aż tak nie przemawia, bo im dłużej teraz myślę o tym filmie tym bardziej doceniam niektóre z poczynionych przez bohaterów obserwacji ich otoczenia i nie mogę się nadziwić jakie one w sumie trafne. Plus komunistyczna Oda do radości. Nie wiem kto na to wpadł ale… ojejku!

foto_387_1

PS. Wpis napisany parę miesięcy temu. Z perspektywy czasu i po lekturze Włochów Johna Hoopera przyznaję, że inaczej patrzę na ten film i historię jaką pokazuje. Naprawdę warto go zobaczyć, bo przedstawia kawał historii Włoch z perspektyw zwykłych niezamożnych mieszkańców niedużego miasta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s