Soldados de Salamina (Żołnierze Salaminy, 2003)

Kiedy w marcu 2001 roku Javier Cercas publikował swoją kolejną książkę Soldados de Salamina, nikt nie spodziewał się sukcesu jaki odniosła. I już w 2003 roku do kin weszła adaptacja filmowa, z Ariadną Gil (Belle époque) w roli głównej i w reżyserii Davida Trueby (La buena vida, Vivir es fácil con los ojos cerrados). Powieść przeczytałam już pare lat temu, jeszcze na zajęcia z literatury i pamiętam, że mnie zachwyciła. Nie będę porównywać obu tworów, bo już nie pamiętam tak dobrze oryginału. Jedyna ważna różnica to ta, że głównym bohaterem przestał być Javier Cercas, a jego miejsce zajęła Lola Cercas. Zabieg, który mógł się nie udać, ale który okazał się strzałem w dziesiątkę.

vlcsnap-2014-02-13-13h20m47s217.png

Lola Cercas (Ariadna Gil) to wykładowczyni uniwersytecka i genialna debiutantka literacka, która pracuje nad swoją nową powieścią. A raczej próbuje pracować, jednak głównie wpatruje się w niezapisaną stronę otwartą na komputerze. Sytuację zmienia nieoczekiwane zlecenie od redaktora El País: przygotowują serię artykułów związanych z Wojną Domową. Niechętnie, ale podejmuje się zadania i pisze bardzo wyważony artykuł o dwóch literatach, którzy spotkali się ze śmiercią mniej więcej w tym samym czasie: sławny poeta (ze strony republikanów) Antonio Machado, który zmarł zaraz po przekroczeniu granicy hiszpańsko-francuskiej i pisarz nacjonalistyczny, jeden z przywódców Falangi, Rafael Sánchez Mazas, którego egzekucja przez rozstrzelanie przypadła na ten sam czas (mówimy o 1939 roku, końcówce Wojny Domowej). Mazas wykorzystał chwilę zamieszania po pierwszej salwie z karabinów i uciekł w las. Znalazł go jeden z żołnierzy republikańskich, jednak nie zastrzelił go.

303395516_1280x704.jpg

I to mógłby być koniec tej historii. Jednak po opublikowaniu artykułu (który nota bene naprawdę ukazał się w gazecie El País) do autorki przychodzą listy. Większość pochodzi od czytelników oburzonych przyrównaniem śmierci Machado (poety symbolu republikanów) do egzekucji Mazasa (literata, ale też grubej szychy po stronie Franco), jeden jednak zawiera propozycję spotkania. Autor listu dopowiada część brakującychh informacji o wspomnianej egzekucji i obiecuje pożyczyć książkę innego człowieka, któremu też udało się to przeżyć i przekazać kontakt do osób związanych z nim w tamtym okresie. I tak dzięki kolejnym spotkaniom Lola powoli dojrzewa do myśli żeby napisać o tym już nie artykuł ale opublikować całą książkę.

1778_05.jpg

Od razu powiedzmy sobie, że historii daleko do sensacyjnej. Nie będzie wielkich zwrotów akcji, pościgów i nie wiadomo czego tam jeszcze. Książka to zapis dochodzenia i badań, jakich podjął się jej autor. Pojawią się tutaj historie ludzi, którzy przeżyli Wojnę Domową. Spojrzenie bardzo ze środka, bez gloryfikacji żadnej ze stron, co w Hiszpanii nadal zdarza się rzadko (do śmierci Franco nie można było pisać, honorować czy nawet wspominać bohaterów walczących za Republikę, a teraz pisanie o faszystach tamtego okresu jest zazwyczaj bardzo nieprzychylnie przyjmowane). Cercas w swojej książce, a David Trueba w filmie skupiają się tak naprawdę na życiu zwykłych ludzi, których Wojna Domowa dotknęła. A oprócz tego widzimy codzienność autora (w filmie autorki), z początków XXI wieku. Dowiemy się też jak wyglądało życie po zakończeniu Wojny Domowej. I w kraju i po za nim (to drugie na podstawie historii życia, człowieka, który mógł być tym, który darował skazanemu życie).

SoldadosDeSalaminaSpanishDVD-RipXviD-mp3bygrupocinebelicoemuletecaavi_snapshot_014710_20120618_092713.jpg

Na koniec wspomnę, że w filmie zobaczymy też Diego Lunę (Rouge 1, Y tu mamá también)w roli meksykańskiego studenta o hiszpańskich korzeniach. I pomimo, że to film fabularny, to w fabułę zostały wplecione nagrania archiwalne kroniki filmowej, a część postaci-świadków jest grana przez nich samych.

Osobiście polecam Wam i książkę (przetłumaczona na polski, dzisiaj dostępna tylko z drugiej ręki) i film. Nie tylko jeśli interesujecie się historią Hiszpanii, i nawet jeśli tematyka wojenna to nie jest wasz ulubiony temat.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Soldados de Salamina (Żołnierze Salaminy, 2003)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s