El rei borni (2015)

Komu nie znudził się jeszcze temat Tygodnia Kina Hiszpańskiego? Nawet jeśli nie bierzecie w nim udziału (jak ja niestety, co roku nie mam czasu), to warto chociaż przejrzeć program, bo zawsze znajdą się w nim ciekawe propozycje. Jak np. kataloński komedio-dramat El rei borni (po hiszpańsku El rey tuerto, a po polsku Jednooki król), który okazał się być świetnym filmem. Niestety widziałam go z hiszpańskim dubbingiem (może trzeba było się jednak uczyć katalońskiego a nie klasycznego nahuatl?), który, jak większość dubbingów, nawet dobrze zrobiony brzmi trochę sztucznie.

501066.jpg-c_300_300_x-f_jpg-q_x-xxyxx

Historia spotkania przy stole dwóch światopoglądów (nie chcę mówić, że ªdwóch Hiszpaniiª, bo film mógłby się równie dobrze dziać w każdym innym państwie i mieście). David (Alain Hernández) to członek oddziałów przeciw zamieszkom, który postrzelił jednego z protestujących w oko. Jego żona Lídia (Betsy Túrnez), obecnie bezrobotna uczestniczka różnych kursów (aktualnie gotowania), przez facebooka dostaje wiadomość od dawno niewidzianej przyjaciółki, którą od razu zaprasza na kolację. Wyobraźcie sobie zdziwienie gospodarzy kiedy Sandra (Ruth Llopis) zjawia się ze swoim jednookim partnerem, Ignasim (Miki Esparbé). Szybko wyjdą na jaw nie tylko różnice światopoglądowe i przepaść między tymi dwoma parami, ale też okoliczności w jakich Ignasi stracił swoje oko. Kolacja skończy się jeszcze przed deserem, a Lídia zostawi Davida, który ma kłopoty z agresją i wykazuje objawy manii prześladowczej. Chce się „otworzyć”.

W tej sytuacji, David najpierw wpada w furię, a później dostaje olśnienia: też się otworzy. W tym celu kontaktuje się z Ignasim i namawia go aby ten pomógł mu się zmienić. Przecież wtedy na pewno odzyska ukochaną.

e70f7-tuerto4

Jak to się wszystko skończy? Zobaczcie sami. Dawno już nie widziałam tak dobrze wyważonego komediodramatu. Całość ma posmak lekko teatralny, co nie powinno dziwić: oryginalnie była to sztuka, którą autor: Marc Crehuet wyreżyserował osobiście. Nawet ci sami aktorzy grali w teatrze w Barcelonie w 2013 roku.

Aktorów, których zresztą zupełnie nie kojarzę z innych filmów (choć Miki Esparbé przewinął się przez parę nieco bardziej rozpropagowanych produkcji) można zobaczyć też w katalońskim serialu Pop Ràpid (przy czym Ruth niestety tylko w jednym odcinku).

2016032117131324986.jpg

Reklamy

Jedna myśl w temacie “El rei borni (2015)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s