El desconocido (Nieznany, 2015)

Że Hiszpanie potrafią zrobić dobry thriller nikogo raczej przekonywać nie muszę. Jeśli żadnego jeszcze nie widzieliście to wpiszcie w wyszukiwarkę coś w stylu best Spanish thriller movies i przebierajcie w tytułach. Są listy ułożone według popularności filmów, ale są też takie gdzie autorzy dokonują swojej subiektywnej oceny. Co kto woli. Dzisiaj postaram się zachęcić do debiutanckiego filmu Daniego de la Torre, El Desconocido (Nieznany), który niektórzy z Was mogli pewnie zobaczyć już na tegorocznym tygodniu kina hiszpańskiego. W głównej roli występuje Luis Tosar, gwiazda takich tytułów jak Celda 21 (Cela 21), También la lluvia (Nawet deszcz), Mientras duermes (Słodkich snów), a ostatnio pojawił się w filmie Ma Ma u boku Penelope Cruz. W 2002 roku wraz z Javierem Bardem i reżyserem Fernando de Aranoa podbili rozdanie nagród Goya z filmem Los lunes al sol (Poniedziałki w słońcu).

DESCONOCIDO_FTG_00261856.jpg

Carlos (Luis Tosar) piastuje wysokie stanowisko w jednym z hiszpańskich banków inwestycyjnych. Rano sprawdza notowania giełdowe, załatwia biznesowe telefony. Lekko zdziwiony tym, że samochód był otwarty wsiada z dziećmi aby zawieść je do szkoły. Jeszcze tylko krótka kłótnia z żoną (Goya Toledo) już przy samochodzie i ruszają. Dzwoni telefon, nie należący do Carlosa. Obcy mężczyzna (el desconocido – nieznajomy) obwieszcza wszem i wobec, że podłożył bombę w samochodzie i jeśli ktoś wysiądzie to ich wysadzi.

Wkrótce okazuje się, że bliski współpracownik Carlosa, Victor znajduje się w podobnej sytuacji. Czego żąda szantażysta? Olbrzymiej sumy pieniędzy gotówką i jeszcze większej przelanej na konto. Kwota do zapłaty gotówką to całe oszczędności Carlosa, a to co ma przelać będzie musiał zabrać od swoich klientów, nabierając ich na nową inwestycję oprocentowaną na 5%. Dramatyzm sytuacji wzrasta, kiedy syn Carlosa zostaje ranny w nogę i potrzebuje natychmiast jechać do szpitala.

eldesconocido3.jpg

Film zawiera wszystko czego można oczekiwać od dobrego thrillera: malwersacje finansowe, nieuczciwy bank inwestycyjny, przełożonych dbających tylko o swoje interesy, kłótnie rodzinne, niekompetencje policji i poważne błędy w postępowaniu, pościgi po mieście na tykającej bombie… Całość przez większość czasu trzyma bardzo wysoki poziom, dlatego też może każda co bardziej kliszowa scena rodem z Hollywood bardziej razi niż zazwyczaj.

Bardzo dobrze zagrane, świetnie zmontowane, porządny podkład dźwiękowy. Na pewno nie najlepszy film roku, ale jedna z ciekawszych propozycji. Mam wrażenie, że zwiastun nie oddaje tu charakteru filmu, prezentując go raczej jako film akcji niż dobry thriller. Cały czas ubolewam, że hiszpańskie twory nie mają u nas dostatecznego przebicia i odpowiedniej reklamy. Niektóre stacje telewizyjne od czasu do czasu coś puszczą, kina wypuszczą wybiórczo niektóre filmy i na tym koniec. Jak jeszcze był boom na płyty DVD przy gazetach to też zdarzył się jakiś tytuł hiszpański. A przecież niektóre z tych filmów to naprawdę porządne produkcje.

El_desconocido_Still.jpg

Reklamy

Jedna myśl w temacie “El desconocido (Nieznany, 2015)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s