The Bletchley Circle (2012)

The Bletchley Circle (na AleKino leciało jako W kręgu zbrodni) to bardzo ciekawy mini-serial z gatunku thriller. Dobrze zrobiony, z interesującymi historiami i bohaterkami. Tylko dwa ostatnie odcinki drugiego sezonu tak jakoś nie pasują do reszty. Może dlatego, że zabrakło w nich Anny Maxwell Martin i jej bohaterki. Wszyscy się tak bardzo zachwycają BBC, ale to już kolejna produkcja ITV, która przyciągnęła moją uwagę (o Grantchester możecie przeczytać tutaj).

mezzanine_753.jpg

Druga wojna światowa. Jakieś bunkry gdzieś w UK (Bletchley, patrząc od Londynu, jest to jeszcze za Luton). Grupa złożona głównie z kobiet siedzi nad kodami i próbuje je rozszyfrować. Szukają powtórzeń, szukają schematów. I rzeczywiście je znajdują; łamią kod. Dzięki temu całe bataliony zmieniają swoją pozycję, żeby skuteczniej zaatakować wroga.

Londyn, lata pięćdziesiąte. Jedna z tych kobiet, Susan Gray (Anna Maxwell Martin), teraz zamężna i z dziećmi, wiedzie spokojne życie gospodyni domowej z tamtego okresu. Nikt nie wie o jej prawdziwym zajęciu z czasów wojny (za sprawą Official Secrets Act nikomu nie wolno było o tym mówić, i dopiero w 2009 załoga pracująca w Bletchley zyskała oficjalne uznanie i odznaczenia, a do lat osiemdziesiątych nawet ich rodziny nie wiedziały o ich prawdziwym zajęciu). Susan śledząc wiadomości radiowe odkrywa schemat jakim posługuje się seryjny morderca, który od jakiegoś czasu morduje młode dziewczyny. Za sprawą kontaktów wojennych swojego męża umawia się na spotkanie z przedstawicielem Scotland Yardu. Ten widząc tok jej rozumowania początkowo daje jej wiarę i zarządza poszukiwania ciała dziewczyny, o którym jeszcze nic nie wiedzieli. Trop okazuje się fałszywy. Zdesperowana i zdecydowana naprawić swój błąd Susan prosi o pomoc znajome z czasów Bletchley: ich przełożoną Jean (Julie Graham), odważną i przebojową Millie (Rachael Stirling) i młodziutką Lucy (Sophie Rundle) obdarzoną niesamowitą pamięcią. Żadna z nich nie ma łatwo, każda wiedzie mniej lub bardziej normalne życie, gdzie nikt nie bije im brawa za wykonaną kiedyś robotę. It’s a man’s world, i to oni są bohaterami i weteranami.

bletchley_circle
Nawet garderoba oddaje charakter bohaterek.

Serial, a w sumie mini-serial, zachwycił mnie od pierwszego odcinka. Z jednej strony pokazano ich codzienne życie w kłamstwie/sekrecie i to jak są traktowane przez ówczesną społeczność, ale z drugiej widać dlaczego to one rozwiążą zagadkę a nie Scotland Yard. W większości odcinków pokazano jaka to ciężka i typowo matematyczna praca, żeby coś rozszyfrować. I jak bardzo przydaje się łączenie faktów i świetna pamięć. Na dodatek każda z nich pozostaje oddzielną postacią z własnym charakterem, motywami, słabościami i mocnymi stronami.

Trudno dzisiaj zrozumieć czemu przez tyle lat utrzymywano taką tajemnicę i dyskrecję (Bletchley i ich Huts istniały naprawdę, tak jak i Official Secrets Act). Osoby tam pracujące były genialnymi matematykami, których losy potoczyły się różnie. Część nie dożyła oficjalnego uznania.

Pamiętam, że jako nastolatkę zafascynowało mnie kodowanie i łamanie kodów przez lekturę jakieś książki poświęconej temu. Jednak nawet tam chyba ani słowem nie wspomniano o Bletchley i ich bohaterach, choć przecież na pewno omawiano Enigmę.

bletchleywomen_2331351b.jpg

Serial jest bardzo dobrze napisany i zagrany w pierwszym sezonie. Początkowo drugi sezon również jest ciekawy, choć wyraźnie widać, że dopisany bo pierwszy cieszył się popularnością. Końcówka, cóż, jak dla mnie nie pasuje do reszty historii, ale nadal utrzymana jest w dobrym tempie i z ciekawymi problemami. Tylko już coraz mniej oryginalna z odcinka na odcinek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s