Detective Dee: Mystery of the Phantom Flame (2010)

Historia detektywa Dee nie jest filmem dla każdego widza. Na pewno nie dla mnie, choć może po prostu zabrakło alkoholu. Pełny polski tytuł tego chińskiego dzieła brzmi: Detektyw Dee i zagadka upiornego ognia. W komentarzach pod filmem widziałam, że mimo różnych potknięć wielu widzom się podobało i dobrze się bawili. Ja podeszłam do filmu zdecydowanie zbyt sztywno, zrażona bardzo widocznymi efektami komputerowymi.

eGVweTlsMTI=_o_detective-dee-and-the-mystery-of-the-phantom-flame-d-.jpg

Soon-to-be-crowned jako cesarzowa, Wu Zetian (Carina Lau) staje przed zagadką kryminalno-być-może-nadprzyrodzoną tajemniczych samospaleń przy budowie olbrzymiego na parę metrów posągu buddy. Za radą gadającego jelenia (przedstawiciela jednego z głównych kapłanów) uwalnia buntownika Dee (Andy Lau) i zleca mu odkrycie prawdy. Nadzór nad nim będzie sprawować piękna  Shangguan Wan’er (Bingbing Li), zaufana podwładna, testerka jedzenia, dowódca i nie wiadomo co jeszcze. Pomagać im będzie, erm, nazwijmy go odpowiednikiem dzisiejszego inspektora, Pei Donglai (Chao Deng).

detective-dee.jpg

Luki w fabule, nie trafiona ekspozycja, widoczne miejscami komputerowe tło, Charon w podziemnym wodnym mieście i wiele innych mniejszych lub większych potknięć można filmowi wytknąć. Mimo to ogląda się to dość przyjemnie, choć momentami lekko nuży. Wykonaniem na mój gust nie różnił się za bardzo od Czarownika i białego węża z Jet Li.

 To na co położono szczególny nacisk to wystroje wnętrz i stroje. Wszystko czyste, wypolerowane i na swoim miejscu, a kroje i ozdoby piękne.

detective-dee-fantasma-tsui.jpg

Ktoś w internetach dobrze ten film opisał: popcorn movie na wieczór po ciężkim dniu w pracy. Ja bym do popcornu radziła zaopatrzyć się też w jakiś procentowy trunek. Bo to w sumie nie jest zły film, momentami absurdalny, gdzieniegdzie zabawny, w dużej mierze przewidywalny jeśli za dużo o nim myśleć, ale nie nudny (może oprócz jednej sekwencji walki), zdecydowanie za długi. Ot, przygody detektywa w typie Sherlocka Holmesa w starożytnych Chinach. Zastanawiam się teraz nad prequelem. Serio. Tylko najpierw seans Służącej Park Chan-wooka i Fallen Angels Wong Kar-wai.

Carina-Lau-Detective-Dee-and-the-Mystery-of-the-Phantom-Flame-2010.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s