Perfetti sconosciuti (2016)

Pozwólcie, że Wam opowiem o całkiem nowym, bo tegorocznym, filmie włoskim. Znów spotkamy się z całą grupą przyjaciół przy stole (moim zdaniem to tylko pokazuje jak ważne w kulturze włoskiej są posiłki). Niektóre twarze aktorów będą się Wam pewnie kojarzyć (ot choćby Marco Giallini z Se Dio Vuole czy Kasia Smutniak). Choć moją faworytką tutaj była zdecydowanie Alba Rohrwacher, choć może to przez charakter postaci, którą grała. Za to Anna Foglietta (jak i MarcoValerio Mastandrea) otrzymała nominację dla najlepszej aktorki (panowie oczywiście dla najlepszego aktora). Statuetkę (David di Donatello) zgarnął za to reżyser (Paolo Genovese) za scenariusz i najlepszy film włoski. Polski tytuł brzmi: Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie.

perfetti-sconosciuti.jpg

Grupa przyjaciół jeszcze z dzieciństwa zbiera się (wraz z małżonkami) na kolacji w jednym z domów. Rocco (chirurg plastyczny, Marco Giallini) i Eva (Kasia Smutniak) to gospodarze, z dorastającą córką, z którą Eva, terapeutka, ma bardzo kiepski kontakt. Lele (Valerio Mastandrea) i Carlotta (Anna Foglietta) to małżeństwo z dwójką jeszcze małych dzieci, mieszkające w jednym mieszkaniu z matką Lele i bez życia seksualnego. Kolejne małżeństwo, Bianca (Alba Rohrwacher) i Cosimo (Edoardo Leo) z bardzo małym stażem dopiero zaczyna starać się o dziecko. Ostatni gość: Peppe (Giuseppe Battiston), rozwodnik, pojawia się bez partnerki tłumacząc się, że ta leży w domu z gorączką.

Wszystko wydaje się być normalne i w porządku, każdy miło spędza czas od czasu do czasu to  sprzeczając się czy żaląc na niedolę życia. Tylko, że zanim kolacja zacznie się na dobre jedno z nich zaproponuje dość niebezpieczną grę: niech każdy położy swój telefon na stole. Od teraz każda rozmowa telefoniczna będzie na głośniku, a każdy sms czytany na głos. W końcu jako wieloletni przyjaciele nie mają przed sobą tajemnic.

Nie trudno się domyślić, że szybko zaczną wychodzić na jaw sprawy o których żadne z nich nie chciało mówić głośno, od planowanej operacji plastycznej biustu aż po zdrady. Film wychodzi z założenia, że nasze telefony stały się czarnymi skrzynkami naszego życia. W ten sposób i przyjaźń i związki zostaną wystawione na ciężką próbę, choć zaczyna się niewinnie i od żartów.

0102_PMM1468-bassa_ok-kasia_ok-battiston-1170x778.jpg

Włosi znów mnie zaskoczyli, i to pozytywnie. Film jest ciekawy i wciągający, ale to co go wyróżnia od innych produkcji to jego zakończenie, które sprawiło, że musiałam zmienić zdanie na temat całej tej sytuacji wyrobione w trakcie filmu. Gdyby nie to zakończenie (nie martwcie się, nie będę zdradzać niepotrzebnie) produkcja nie wyszłaby raczej z kategorii jednej z wielu. A tak daje do myślenia.

Cała obsada dobrze się spisała. Fabuła przez większą część filmu trzyma się mocno w ramach filmu o przyjaciołach i sekretach, które każde z nich skrywa, ale jest też dobrym dramatem rodzinnym i międzyludzkim. Gatunkowo to komedia połączona z dramatem. Niektóre portale filmowe twierdzą nawet, że tylko komedia. Jak zwał tak zwał, jest z czego się pośmiać i komu współczuć. Dialogi (co prawda, oceniać mogę tylko po angielskich napisach) są bardzo sprawnie napisane.

perfetti-sconosciuti2.jpg

To tyle. Czekajcie na kolejną odsłonę włoskiego dla początkujących lub po prostu pojedynczą recenzję filmu włoskiego (to drugie bardziej prawdopodobne, bo jakoś skończyły mi się pomysły na porównania, początkowo było łatwiej). Ciao e  arrivederci!

Reklamy

3 myśli w temacie “Perfetti sconosciuti (2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s