Trumbo, Bruce Cook

Książka wydana przez Two Roads w 2015, pierwsza publikacja z 1977. Przedmowa autorstwa Johna McNamara (scenarzysty i producenta filmu o tym samym tytule). 

trumboBruce Cook, autor biografii Daltona Trumbo to nie jest nazwisko, które zostanie w mojej pamięci na długo (prawdę mówiąc już pisząc ten tekst musiałam szybko spojrzeć na grzbiet książki na półce), ale za to postać hollywoodzkiego scenarzysty już zdecydowanie tak.

W Polsce osoby o poglądach bardziej na lewo nadal są widziane niezbyt przychylnym okiem. A Dalton Trumbo nie reprezentował postawy „lekko”, należał do partii Komunistycznej za co odsiedział prawie rok w więzieniu federalnym, a przez następne parę lat znajdował się na czarnej liście Hollywood, przez co duża część jego filmów (w tym dwa, które otrzymały Oscara za scenariusz: The Roman Holiday i The Brave One) została podpisana przez innego scenarzystę lub (już w późniejszym okresie) pod pseudonimem (statuetka za The Brave One nosi imię Roberta Richa). On też jako pierwszy złamał czarną listę scenariuszem do takich filmów jak Spartacus czy Exodus.

Z jednej strony jest to niewybielony życiorys nie przeciętnego człowieka, który urodził się w małym Amerykańskim miasteczku pośrodku niczego i ciężką pracą doszedł do sukcesu jaki  tylko może osiągnąć scenarzysta (finansowego jak i kariery), i który napisał też parę ciekawych książek, szczególnie Johnny Got His Gun. Z drugiej strony jest to obraz Stanów Zjednoczonych i ich historii od czasów tuż przed pierwszą wojną światową, poprzez rzeczoną wojnę, wielki kryzys, prohibicję, drugą wojnę światową, czarną listę dla członków i sympatyków partii, lata pięćdziesiąte i epokę McCarthy’ego, aż po lata sześćdziesiąte i początek siedemdziesiątych. Kawał historii, której nie wyczytamy z podręczników, ani nie poznamy ze zbyt wielu filmów. Po trzecie pokazuje świat filmu od kuchni, szczególnie pracę scenarzysty i układy między wytwórniami, biznesem a pojedynczymi twórcami, mrówkami w wielkiej machinie obracającej dużymi pieniędzmi.

trumbo2

Teraz pora na moje czepialstwo. Po pierwsze samo wydanie książki. Dobrze, że zostało wznowione wraz z promocją filmu na jej podstawie (w roli głównej Bryan Cranston, znany ze swojej roli pierwszoplanowej w Breaking Bad), jednak Two Roads mogłoby włożyć trochę większy nakład w jakość materiałów. Przyznaję, że przejechała sporo w moim plecaku, jednak nie ona pierwsza, a okładki wyglądają jakbym czytała ją już wielokrotnie.

Druga uwaga… cóż, jako czytelnik nie amerykański nie wszystkie nazwiska, i wydarzenia co do których autor odnosił się jako do czegoś oczywistego, były takie dla mnie. Czasem też gubiłam się, w którym roku (latach) jesteśmy, ponieważ autor wybiegał niejednokrotnie wprzód albo cofał się do czegoś co wydarzyło się wcześniej. Jednak uczucie zagubienia zdarzało mi się sporadycznie (głównie przy okazji przesłuchań przez Un-American Activities Committee). Ogólnie podobała mi się forma gdzie narracja czysto biograficzna przeplatała się z fragmentami wywiadów i komentarzami od samego Trumbo i innych osób z jego otoczenia. Dużo dowiadujemy się też o samym procesie zbierania materiałów i powstawania książki (a z przedmowy McNamara o tym jak doszło do tego, że powstał film, nominowany w tym roku do Oscarów).

Dodatkowo moje wydanie zawiera zdjęcia zarówno historyczne Trumbo i jego rodziny, jak i zdjęcia z planu filmowego, co zawsze jest miłym dodatkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s