RocknRolla (2008)

RocknRolla to film może ciut przydługi, ale warto go zobaczyć przynajmniej z dwóch powodów: Idrisa Elby w uszatym kasku na skuterze i Toma Hardy’ego siedzącego za nim na rzeczonym skuterze. Plus cała reszta cudownej obsady.

RocknRolla_Wild-Bunch

Reżyserem jest niejaki Guy Ritchie (ah, to imię zawsze mnie zadziwia, gdziekolwiek by się nie przewinęło), pan którego filmy są pełne dość specyficznego humoru: Snatch. (Przekręt),  Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Porachunki) i RocknRolla, oraz filmy które przeszły dużym echem i dużym budżetem: Sherlock Holmes i Sherlock Holmes: Gra Cieni czy nie tak dawny The Man from U.N.C.L.E (Kryptonim U.N.C.L.E).

Tym co widzieli Snatch, Lock, Stock and Two Smoking Barrels albo Revolver wystarczy pewnie informacja, że film jest w podobnym klimacie: mamy gangsterów, rosyjskich gangsterów, i facetów z szarej strefy, którzy nie są dokładnie gangsterami, choć napadać napadają.

tumblr_mmcexwuKWo1rt6ic9o1_500
Więcej filmów z tymi dwoma panami razem. Koniecznie. 

The Wild Bunch to grupa trzech znajomych (przyjaciół?) o pseudonimach: One Two (Gerard Butler), Mumbles (Idris Elba) i Handsome Bob (Tom Hardy). Cała trójka zaplanowała biznes w nieruchomościach, który nie wyszedł i przez który są winni gangsterowi Lenny’emu Cole (Tom Wilkinson) grube pieniądze. Chłopcy trochę się tym przejmują, więc postanawiają działać. Narrację prowadzi sekretarz Lenny’ego, Archie (Mark Strong).

1245387-1902x804-rocknrolla-desktop-wallpapers

Lenny ubija interes z rosyjskim gangsterem/biznesmenem Urim (w tej roli czeski/czechosłowacki aktor Karel Roden), który przypieczętowują powierzeniem w opiekę Lenny’emu szczęśliwego obrazu Uriego. Obraz oczywiście zniknie bo… wiele się wydarzy. Pieniądze będą kradzione, podejrzenia rzucane, sprawcy szukani i ścigani, a każdy będzie próbować dopiąć swego, wchodząc sobie wzajemnie w drogę i krzyżując sobie plany. Prawdziwy rollercoaster.

rocknrolla19

Skradziony obraz przechodzi z rąk do rąk i  wszyscy się nim zachwycają; widzowi jednak nie  dane jest go zobaczyć. Całą wiedzę na jego temat buduje z obserwacji jak kolejni bohaterowie na niego reagują i co o nim mówią. Trochę jak tajemnicze pudełko w Belle de jour (Piękność dnia), które bohaterka otwiera tak, że widać tylko wieczko czy jak w Caché (o którym miałam napisać, ale czas mijał i mijał i nic nie wspomniałam nawet), gdzie nie dowiadujemy się kto wysyłał nagrania, które tak bardzo wpłynęły na losy pewnej francuskiej rodziny, albo jak Yzma i Kronk docierający w niezrozumiały sposób nawet dla nich samych przed Kuzco i Pachą do pałacu w The Emperor’s New Groove (Nowych szatach króla).

Fe7NtSK_DDI

Z powodu dużej ilości wątków film w pewnym momencie zaczyna się dłużyć, chociaż nie przestaje zaskakiwać i bawić. Nie podoba mi się tylko słabe zakończenie wątku jedynej postaci kobiecej w filmie (tak, Bechdel testu ten film nie przechodzi nawet w pierwszym punkcie).

Nie jest to moja ulubiona produkcja Guy’a, ale jedna, która na pewno najbardziej pozostanie mi w pamięci i do której chętnie kiedyś wrócę. Guy planował, że będzie to pierwsza część trylogii filmowej, a przynajmniej, że będzie co najmniej jeszcze jeden film, The Real RockNRolla. Jak na razie ani widu, ani słychu niestety.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s