An Inspector Calls (2015)

An Inspector Calls to dramat, którego treść zna wielu Brytyjczyków, czy to ucząc się wątków i postaci do egzaminu z literatury, czy to z licznych adaptacji filmowych. Najgłośniejsze pochodzą z roku 1954 (z Alastairem Simem) i 2015 (przy czym w 2015 roku powstały aż dwie wersje: jedna bardziej klasyczna od BBC i druga, komediowa, w Hong Kongu). AIC-700x455.jpg

Rodzina państwa Birling zbiera się przy stole aby celebrować zaręczyny ich córki z synem Sir Crofta, przemysłowym rywalem pana Birlinga. Mimo iż należą do bogatej klasy średniej, aspiracje głowy rodu sięgają znacznie wyżej, dlatego też stara się rozwiać wszelkie wątpliwości młodego arystokraty co do tego czy kandydatka aby na pewno jest „odpowiednia”. Po skończonym głównym daniu panie wychodzą, żeby napić się kawy w oddzielnym pokoju  co by panowie mogli spokojnie zapalić i porozmawiać.Wtem wchodzi służąca oznajmiając, że przyszedł inspektor Goole z policji i chciałby się widzieć z panem Birlingiem w ważnej sprawie.

I tak zaczyna się dość nietypowe przesłuchanie w sprawie samobójczej śmierci biednej dziewczyny z klasy pracującej, w której śmierć okażą się być uwikłani wszyscy.

W dramacie pojawia się wiele wątków, m.in. różnicy pokoleniowej czy różnicy w sytuacji kobiet i mężczyzn. Film zrobił na mnie duże wrażenie, sporo postaci, ale każda tak charakterystyczna, że trudno się pogubić. Tajemniczego inspektora gra znany wielu z roli profesora Lupina czy Duncana z ostatniego Macbetha David Thewlis. Głowa rodu to Ken Stott (krasnolud Balin z Hobbita). Jako jego małżonka występuje Miranda Richardson, aktorka która tak dobrze odzwierciedliła Ritę Skeeter w ekranizacjach Harrego Pottera czy Emily Brent z ostatniej adaptacji BBC And Then There Were None. Swoją drogą postacie Emily i panie Birling mają ze sobą dużo wspólnego. Żadnej nie chciałabym bliżej poznać. Grała też siostrę Wirginii Woolf we wspaniałym The Hours.

Młode pokolenie jest reprezentowane przez Finna Cole’aChloe Pirrie grających brata i siostrę: Erica i Sheilę. Narzeczonego Sheili gra  Kyle Soller, którego niektórzy mogą kojarzyć z bardzo popularnego jakiś czas temu Poldark. Tak jak i wersja z 1954, tak i ta pokazuje nam Evę Smith, dziewczynę, której śmierć jest powodem przesłuchania, a która nie jest pokazana w samej sztuce. Tutaj w jej rolę wciela się Sophie Rundle, odtwórczyni jednej z ról w oglądanym przeze mnie właśnie The Bletchley Circle, a która pojawiła się też w Dickensian do którego mam się zabrać już od jakiegoś czasu.

Ciekawa obsada i ciekawy film. Za reżyserię wzięła się Irlandka z Dublina, Aisling Walsh (strasznie mi się podoba jej imię). Jej najbardziej znanym filmem jest Song for a Raggy Boy, u nas jako Szkoła dla łobuzów.

An Inspector Calls
WARNING: Embargoed for publication until 08/09/2015 – Programme Name: An Inspector Calls – TX: 13/09/2015 – Episode: An Inspector Calls (No. n/a) – Picture Shows: The Inspector (DAVID THEWLIS) – (C) BBC/Drama Republic – Photographer: Laurence Cendrowicz
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s