Requisitos para ser una persona normal (2015)

Bardziej hipster niż bohaterowie tej hiszpańskiej komedii już chyba być nie można, ale nie zrażajcie się, tylko oglądajcie jeśli macie okazję, bo to i śmieszne i na poprawę samopoczucia idealne, coś trochę jak Happy-go-lucky z Sally Hawkins.

requisitos para ser una persona normal

María (Leticia Dolera, autorka scenariusza i reżyser) to trzydziestolatka (una treintañera) bez pracy (trabajo), znajomych (vida social), chłopaka (pareja), hobby (aficiones) i nie rozmawiająca z własną matką już od paru lat (vida familiar), która właśnie została wyrzucona z mieszkania (casa) za nie płacenie czynszu (el alquiler). Zdecydowanie nie czuje się szczęśliwa (ser feliz), kiedy wraca z walizkami (maletas) do rodzinnego domu, a jedyne czego pragnie to być normalną (una persona normal). Tworzy nawet całą listę warunków (requisitos), które powinna spełniać „osoba normalna”.

Próbując (z zapałem godnym o wiele lepszej sprawy) wybrać w sklepie lampkę nocną poznaje Borję, który ma problem z nadwagą (es gordo). Koniec końców zawierają pakt: ona pomoże mu schudnąć (adelgazar), a on zrobi z niej normalną osobę. Dla obydwojga jest to początek przyjaźni i powolna droga do zaakceptowania się takim jakim się jest.

Sama historia może nie jest szczególnie oryginalna, ale pokazana  z wdziękiem i w ciepłych kolorach. Ikea powinna zapłacić twórcom filmu za promocję sklepu, bo lepszej chyba już nie będą mieć (tam pracuje Borja i Alex, brat Maríi, a we wnętrzach czy na sztucznych trawnikach dzieje się spora część akcji).

Sposób realizacji filmu będzie przemawiał raczej do młodych widzów, przyzwyczajonych do oglądania filmików na yt. Kiedy bohaterka zastanawia się co znaczy być normalnym, kolejne podpunkty pojawiają się napisane obok niej, a kiedy rozważa ile z nich spełnia, to jeden za drugim są skreślane. Gdy to samo robi dla innych osób, lista znów się pojawia i kolejne punkty są odhaczane. Babci pewnie bym tego nie pokazała, bo choć komedia przyjemna, to wiem, że woli ona bardziej tradycyjny sposób narracji. A, i żarty z pierdzeniem (pedos) nie koniecznie przypadłyby jej do gustu.

Ale ten film wcale nie jest tylko o tych dwojgu. Pytanie jak być normalnym, jest postawione przewrotnie, bo Maria od początku dąży do szczęścia, chociaż sama o tym nie wie. Stawia całą hierarchię na głowie uznając, że poczucie szczęścia to tylko jeden ze stopni na drodze do wymarzonej normalności. W trakcie filmu, właściwie do końca się z tą nieszczęsną listą nie możemy rozstać, chociaż co i rusz ktoś stawia wybory Marii pod znakiem zapytania: (¿esta lista es fiable?). W roli personas normales występują tu właściwie tylko ludzie jak z facebooka wklejeni, którzy mają dzieci, psy, domy i chodzą na wykłady jak przyrządzać gin&tonic, bo na wszystkim innym już się znają (wliczając w to sztukę nowoczesną). Normalny za to na pewno nie jest mieszkający z przypadkową staruszką Borja, ani mama Marii, no i jej brat, niejako z definicji i do kwadratu. „Normalne” nie było jej dzieciństwo, ani jej ojciec, z którym jej matka nie może się rozstać, chociaż odszedł już dawno temu.

Językowo osoby na poziomie B2 z doświadczeniem (tj. takie które słuchają hiszpańskiego po za materiałami z podręcznika) powinny sobie poradzić, bo aktorzy mówią wyjątkowo wyraźnie. To nie jest andaluzyjsko-baskijski mix jak w Ocho apellidos bascos.

Propozycja wykorzystania na zajęciach z języka: kursanci tworzą własną listę warunków, które powinna spełniać osoba normalna. Później można je porównać między sobą i z tą z filmu. Można pracować już z osobami na A1, choć będzie im trzeba pewnie pomóc językowo. Na koniec każdy z kursantów może sam powiedzieć na ile mieści się w tak ujętej normalności. Wypróbowałam u siebie i było dużo śmiechu (mucha risa). Macie jakieś własne pomysły jak jeszcze wykorzystać materiał z filmu?

Zostawiam was ze zwiastunem. Ta komedia zasługuje na znacznie większy rozgłos.

Reklamy

2 myśli w temacie “Requisitos para ser una persona normal (2015)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s