1 – Nenokkadine (2014)

Zaczynając swoją przygodę z kinem kręconym w języku Telugu od Pokiri i Arundthati, po czym oglądając Leader czy Athadu mam dość zawyżone oczekiwania co do ich produkcji. Osoby które lepiej znają to kino zachwycają się 1 Nenokkadine i stąd chyba tak wysoka ocena np. imdb. Powiedziała co wiedziała, ale mimo wszystko zawsze przyjemnie popatrzeć na Mahesha Babu.

1nenokkadine-unseen-stills9
Mina w stylu kim ty jesteś kobieto i czego chcesz

Gautham (Mahesh Babu), gwiazda rocka, wybiega z własnego koncertu, przeprowadza hollywoodzki pościg za bandziorem i zgłasza się na posterunek policji przyznając się do trzech morderstw popełnionych z zemsty. Media szaleją, policja (głównie inspektor grany przez Sayaji Shindego) cieszy się z łatwej sprawy, która przyniesie im sławę. W całym tym szaleństwie jedna dziennikarka, Samira (Kriti Sanon), pokazuje nagranie z wydarzeń, w którym owszem, gwiazdor ściga na motorze i walczy… ale z samym sobą. Okazuje się, że cierpi on na manię prześladowczą i nie odróżnia fikcji od rzeczywistości.

Pomysł ciekawy i nie tak znowu często wykorzystywany. Od tego momentu przez pół filmu widz nie wie co z tego co widzi dzieje się tylko w głowie piosenkarza, a co naprawdę. Niestety później mamy już typowy film akcji z fabułą, której sensu próżno szukać. Film praktycznie ani na moment nie zwalnia tempa, reżyser zadbał o każdy szczegół. Nic nie pozostaje nie wyjaśnione czy zostawione w połowie i nawet przydługie animowane intro z pozytywką okazuje się istotne. Każdy kadr jest dopieszczony i dynamiczny, nawet ze świeżej dziury w oknie po strzale musi wypaść malutki kawałeczek szkła. Widać, że to jeden z najdroższych filmów Tollywood. Jakość obrazu zdecydowanie przewyższa przeciętną produkcję akcji z tamtego regionu. Mówi się, że jest to film, który przeciera szlak dla nowej jakości w filmach telugu.

1-nenokkadine-movie-latest-hd-stills-new-photos-2
W  produkcji z takim budżetem nie mogło zabraknąć scen brawurowych pościgów

Filmy akcji w telugu zaczynają się od przedstawienia bohatera. Zazwyczaj po krótkiej scenie mającej pokazać jego brawurę czy zdolności następuje piosenka, w której śpiewa on jaki to on wspaniały, bezwzględny i dlaczego jest lepszy od wszystkich innych.  1 zaskakuje. Rozpoczyna go scena gdzie bohater budzi się z koszmaru, w którym jako dziecko biegnie przez las uciekając przed mordercami a chwilę potem zaczyna się piosenka Who Are You, gdzie pada pytanie o to co stanowi o tym kim jesteś.

Po Bajirao Mastani czy nawet po Dilwale piosenki to jest ta część filmu, która niestety nie zachwyca. Oprócz wspomnianego utworu na wejście ciekawa jest w sumie tylko jeszcze item song z baru w Londynie (London Babu). Choreografia jest jak zwykle bez zarzutu, ale reszta piosenek jest po prostu nudna (opinia subiektywna).

Zdjęcia w filmie są oczywiście na bardzo wysokim poziomie. W plenerowych scenach  głównie można podziwiać widoki Goa i Anglii. Jak ktoś zauważył na którymś z forum, prawie każde ujęcie można by wykorzystać jako tapetę na pulpit.

mahesh-babus-1-nenokkadine-ultra-hd-stills-without-watermarks-hd-1
Jak największa gwiazda rocka ukrywa swoją tożsamość w Goa? Zakłada okulary. Przecież żaden fan go nie rozpozna.

Jaki jest mój główny zarzut do tego filmu? Mamy świetny początek gdzie okazuje się, że nie wszystko co widzimy dzieje się naprawdę i reżyser prowadzi grę z widzem. Potem sama dziennikarka zaczyna wprowadzać zamęt w filmie co jest jeszcze do przeżycia wprowadza wątek romantyczno-komediowy. Od tego momentu niestety dostajemy bardzo generyczny film akcji, zrealizowany na wysokim poziomie, ale przewidywalny i nie różniący się za wiele poziomem od pogoni za MacGuffin’em (tutaj akurat artefaktem jest złote GMO i przeszłość bohatera). Co do popularności, to pomimo początkowych kiepskich wyników w box office, film stał się w końcu hitem po za regionem. Na ile rzeczywiście wpłynie na filmy tolly, nie wiem. Ja tam nadal pozostaję fanką Pokiri

Reklamy

Jedna myśl w temacie “1 – Nenokkadine (2014)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s