Dilwale (2015) i Singham (2011)

Jeszcze niedawno imię Rohit Shetty nic mi nie mówiło. Dzisiaj zobaczyłam aż dwa jego filmy pod rząd i oba spróbuję tu opisać. Jeśli ktoś nie lubi kina z latającymi samochodami czy nadludzko silnymi i sprawnymi bohaterami ten powinien jak najszybciej poszukać innego wpisu do czytania. Komedie akcji to komedie akcji z piosenkami. I z akcją toczącą się wśród malowniczych terenów Goa (przynajmniej dzisiaj).

dilwale.jpg

Dilwale to historia miłosna gangstera – mechanika i gangsterki – właścicielki restauracji. Po tragicznym wypadku ich drogi się rozeszły a oni porzucili swe kryminalne profesje, jednak niespodziewanie 10 lat później ich młodsze rodzeństwo wpada na siebie, zakochuje się i postanawia pogodzić ze sobą zwaśnionych kochanków (nie mając pojęcia o prawdziwej przeszłości tamtych). Przez większą część filmu miałam wrażenie, że powstał on tylko po to aby Shah Rukh Khan i Kajol mogli znów zagrać zakochanych w sobie. I żeby powstawiać różne delikatne nawiązania do ich poprzednich filmów. A, i żeby pokazać te rzędy wspaniałych sportowych bryk. Część akcji dzieje się na Goa a część w Bułgarii. Bułgaria powinna była zapłacić twórcom filmu za te zdjęcia bo tak pokazanego tego kraju jeszcze nie widziałam. Po prostu bajka, i nic tylko pakować walizki i jechać tam na wakacje (a potem na Goa). Jedyne co mi przeszkadzało to pośpiech w opowiadaniu historii (ok, marne 2h38 ale i tak wrażenie pozostaje). Widzę już, że Shetty nie lubi rozwlekać fabuły, ale te cięcia i przejścia czasem psuły spójność obrazu. Generyczna aż do przesady, od historii, retrospekcji aż po piosenki w dream sequence, dziejące się to wśród lodowców to na pustyni czy wśród mnóstwa sportowych samochodów z ludźmi wymachującymi wielkimi flagami unii europejskiej.

Shah Rukh Khan jest jak zwykle badass z wątkami humorystycznymi i bardzo emocjonalny. Gangster ale oczywiście ten dobry. Gra dobrze, ale chyba nie pokazał tu nic nowego oprócz brody. Za to Kajol skradła cały film. Zazwyczaj wcielała się w kobiety bardziej tradycyjne, z niezbyt widocznym makijażem, często w sari. A tutaj? Nie chodzi tylko o wyrazisty makijaż i szpile na nogach. To ona jest badass: oszukuje, zastawia pułapkę, strzela, a jak ją dziwny facet zaczepia na środku pustej drogi to z bagażnika wyciąga kij bejsbolowy.

singham

Singham za to opowiada o prawym policjancie z małej wioski walczącym ze zgnilizną i znieczulicą w policji i polityce na Goa. Czy wspomniałam, że posiada on nadludzką siłę i szybkość? Ktoś może pamiętać tamilski film Singam nakręcony tylko rok wcześniej. Obie wersje mają swoje drugie części.

Inspektor Bajirao Singham (Ajay Devgn) nie ugnie się ani nie zlęknie się niczego. On ma morale i za nim staną wszyscy. A jak nie staną to przekoziołkują w powietrzu od jednego uderzenia tego groźnego lwa. Uciekających samochodem opryszków Singham dogoni w biegu, dzierżąc wyrwaną po drodze uliczną lampę, a zatrzymanych będzie bił skórzanym pasem.

Dobra komedia, choć momentami miałam wrażenie, że już za dużo tego. Żeńska postać trochę mdła i przygaszona, taka dość jednowymiarowa. W sumie dziwny film i na pewno nie spodziewałam się takiego rozwiązania akcji. Druga część filmu pokazuje, że policjanci współpracując i grając nieczysto mogą wiele zrobić. Tu niby w słusznej sprawie, ale mimo wszystko ciarki przechodzą po plecach.

Ciekawa obserwacja, którą usłyszałam po filmie: to kolejny film, który uczy przeciętnego indyjskiego Kowalskiego, że aby sprawiedliwości stało się zadość, trzeba ją wymierzyć samemu. Coś w tym jest. Jeśli Mahesh Babu nie gra policjanta to cała policja jest apatyczna i skorumpowana, od samej góry poczynając.

To na tyle. Na razie muszę trochę odpocząć od Rohita Shetty. Jakoś tak pod koniec liceum myślałam, że wyrosłam już z bolly, ale jak widać bardzo się myliłam. Z tego się nie wyrasta, tylko wciąga się kolejne osoby.

dilwale singham.jpg

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Dilwale (2015) i Singham (2011)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s