A mí este siglo se me está haciendo largo, Luis Piedrahita

Książka wydana przez Editorial Planeta w 2014 roku.

Luis Piedrahita to znany hiszpański komik, którego monologi można oglądać np. w El Club de la Comedia (ostatnio emitowana przez La Sexta); polecam każdemu  kto szuka sobie nowych słuchanek, coby ćwiczyć lub nie zapomnieć języka. Nagrania nie są zbyt długie (każde około 8-10 minut), a można się przy okazji pośmiać. A i jeszcze podłapać trochę nieformalnego słownictwa i popularnych zwrotów. Występują tam komicy profesjonalni jak i znani aktorzy.

-Esto te interesa. Hazme caso. Es algo sólo para clientes preferentes.
– ¿Y cuáles son esos clientes?
– Clientes a los que preferimos estafar.
Esej: Los Bancos

Czego jednak nie wiedziałam do niedawna to fakt, że Luis Piedrahita współpracował/współpracuje z takimi programami jak El hormiguero na Antena 3, a w radiu w No es un día cualquiera czy No somos nadie. Teraz bardziej angażuje się w radio argentyńskie (La venganza será terrible). Oprócz tego jest magikiem, a swoje monologi wydaje od czasu do czasu w postaci zbioru esejów w książce. A mí este siglo se me está haciendo largo to jak na razie jego ostatnia publikacja. Przyznam się szczerze, że podchodziłam do niej lekko nieufnie. To że ktoś potrafi rozbawić, kiedy go słuchamy i oglądamy, nie znaczy jeszcze, że będzie równie dobrze bawił w formie pisanej, bez możliwości modulowania głosu czy gestykulowania. Na szczęście już trzeci esej (Los Bancos) zupełnie rozwiał moje wątpliwości.

Luis Piedrahita zawsze bierze na warsztat jakiś temat i zajmuje się jego drobnymi elementami. Ważne są u niego gry słowne i śmieszność codziennych sytuacji, które dotykają każdego z nas (jak choćby poczekalnie przed gabinetem lekarskim, kredyty w bankach, rotundy na każdym kroku, alarmy, czy pieniądze, które boli nas wydawać i takie, które bez problemu płacimy) i rzeczy, które nieraz sami zauważamy (historia ewolucji zombi, małe muzea byle czego, czy książki kieszonkowe, które wcale się w kieszeni nie mieszczą).

No sólo la materia del universo se divide en marcapáginas y pisapapeles: las personas también. Hay personas pisapapeles, esos pesados que no los vuelas ni con la turbina de un avión, y personas marcapáginas, que aparecen en una página de tu vida y hacen que recuerdes ese momento para siempre. Todos sabemos qué tipo de persona somos. Yo soy pisapapeles.
Esej: Los marcapáginas y los pisapapeles

Lektura nie tylko przyjemna i wciągająca, ale też można się poduczyć słówek, których z podręczników czy kursów raczej nie wyniesiemy (albo wyniesiemy i zaraz zapomnimy). Chodzi mi o różne przedmioty codziennego użytku czy inne powszechne hiszpańskie produkty, o których nie będąc w Hiszpanii nawet nie przyjdzie głowy się nauczyć (marcapáginas i pisapapeles to tylko dwa przykłady z wielu). Polecam czytać na czytniku tak aby bez trudu sprawdzić nowe słówka. Część żartów ma wplecione popularne powiedzenia, więc czasem dla pełnego obrazu warto się przy takim zatrzymać i poszperać po słownikach czy forach językowych (użytkownicy wordreference chyba zapytali się już o wszystko, a jeśli nie, to któryś moderator z przyjemnością rozwieje wątpliwości).

Lázaro de Betania se murió mal y hubo que montar un cristo para arreglarlo.
Esej: Los zombis
montar un cristo = armar un escándalo

Czy jest trudno? Nie specjalnie. Tylko niczego nie można brać na poważnie, bo wtedy tekst może stracić sens. Czy książka jest dla każdego? Ano nie, jeśli ktoś nie przepada za lekturą monologów to raczej go to zmęczy niż rozbawi. Też poczucie humoru nie musi do wszystkich trafić. Dlatego przed zakupem książki lepiej poszperać i poszukać nagrań niektórych z monologów czy aby na pewno to jest to co mnie śmieszy (o, tutaj jest taki o walizkach, pakowaniu, lotniskach i przydasiach por si acaso…)

Jak dla mnie świetne na podróże komunikacją miejską. Lektura każdego z esejów to parę minut, a dwa czy trzy eseje na raz to ich idealna ilość żeby się pośmiać i nie zmęczyć.

Reklamy

2 myśli w temacie “A mí este siglo se me está haciendo largo, Luis Piedrahita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s