Atonement, Ian McEwan

wydana w 2002 roku przez Vintage Books.

Atonement, po polsku Pokuta, to już współczesna klasyka. Na najnowszej liście BBC najlepszych książek brytyjskich (wybranych przez krytyków i znawców spoza terenów Wielkiej Brytanii) zajmuje 15. miejsce, pierwsza pozycja z XXI wieku.

McEwan to autor z licznymi nagrodami (w tym Man Booker Prize za Amsterdam), który na początku swej kariery otrzymał przydomek Ian Macabre za swoje dość mroczne i makabryczne opowiadania. Mimo licznych osiągnięć jego najbardziej znana powieść to Atonement, nominowana do nagród Booker i uznana przez czasopismo Time najlepszą książką 2002 roku. Popularności przysporzyła jej też  adaptacja filmowa z 2007 roku, z Kerią Knightley (Pride and Prejudice, Never Let Me Go etc.), Jamesem McAvoy’em (np. młody Charles Xavier z X-men) i Romloą Garai (Emma).

Mamy tu trzyczęściową historię, która początkowo przypomina typowy angielski romans i podmiejską sielankę w pełni lata w roku 1935. Jednak jest coś w sposobie narracji McEwana co nie pozwala czytelnikowi na spokój i nie chodzi tu o świadomość, że do wojny brakuje już tylko czterech lat. Narracja jest prowadzona z wielu punktów widzenia. Mamy panią Tallis, przebywającą głównie w odosobnieniu z powodu częstych migren, Briony, jej najmłodszą córkę, przygotowującą przedstawienie na przyjazd starszego brata i Cecilię, starszą córkę, znudzoną wiejskim życiem. Jest też Robbie Turner, protegowany rodziny Tallis (szczególnie głowy rodziny, który płaci za jego studia). Kiedy już Robbie i Cecilia odkrywają nawzajem swoją miłość i pasję w ich drogę wchodzi Briony, nastolatka z ambicjami pisarki, która powoli w chodzi w świat dorosłych, a której wydaje się, że widziała coś co tak naprawdę sobie dopowiedziała. W rezultacie druga część dzieje się na wojnie, gdzie wpółprzytomny  Robbie przemierza Francję w stronę Dunkierki, miejsca skąd łodzie mają go zabrać z powrotem do Anglii, do czekającej na niego Cecilii. Trzecia część skupia się na Briony, która zaczęła uczyć się na pielęgniarkę. Opisuje przygotowania w szpitalu jak i późniejsze zajmowanie się rannymi, ewakuowanymi z Francji. Staram się zdradzić jak najmniej, aby każdy sam mógł odkryć co się tam tak właściwie dzieje. Po barwniejsze i bardziej dogłębne opisy lepiej się udać do The Guardian i New Your Times.

Co jest tak fascynującego w tej lekturze? Na pewno opisy i spostrzeżenia jakie co i rusz wyskakują na czytelnika od poszczególnych postaci. Ciekawie jest też zarysowana psychika każdego z bohaterów, jego poglądy, plany i sposób bycia. Początkowo zupełnie nie byłam zainteresowana ani książką ani filmem, bo dotyczyły drugiej wojny światowej, tematu, którego odruchowo unikam, jednak cieszę się, że zrobiłam wyjątek dla tej pozycji (i to tylko za namową znajomego). Jest coś w sposobie narracji co mnie chwyciło już od pierwszej strony i nie pozwoliło być obojętną na losy bohaterów. Chyba dlatego też lektura zajęła mi tyle czasu bo nie chciałam doczytać do momentu, w którym ich losy zaczną się plątać i jedno kłamstwo czy też nadmierna wyobraźnia dziewczynki w tak drastyczny sposób wpłyną na życie innych.

Im dłużej o niej myślę tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że na prawdę warto po nią sięgnąć. Ciekawa jestem jakby to wyglądało gdyby McEwan zrealizował swoje pierwotne założenie i książka pozostałaby science fiction dziejącą się parę wieków naprzód. Chyba nie miałaby aż takiego wydźwięku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s