Une nouvelle amie (2014)

reż. François Ozon
Polski tytuł: Nowa Dziewczyna

Raz na jakiś czas choruję na kulturę francuską. Zwykle dzieje się tak za sprawą ich filmów. Czasem coś do nas trafia. Filmy Ozona oglądam chętnie, choć tyle tego mi jeszcze zostało do obejrzenia, że często odkładam je na później. Ten na mnie wyskoczył znienacka i został jeszcze przez parę godzin po seansie, a że historia była dość luźno oparta na opowiadaniu The New Girlfriend Ruth Rendell to jeszcze je przeczytałam tego samego dnia. I teraz będę miała problem żeby oddzielić opowiadanie od filmu, choć zakończenia mają inne.

O czym jest? Dwie dziewczynki, Laura i Claire, poznały się jeszcze w szkole i zostały przyjaciółkami. Jedna była piękna i przyciągała uwagę chłopców, a druga, raczej przeciętna i wpatrzona w tamtą jak w obraz. Lata później obie znalazły sobie kochających mężów. Tyle, że Laura ciężko zachorowała i zmarła, zostawiając niemowlaka i męża. Pewnego dnia Claire niezapowiedziana idzie odwiedzić wdowca i odkrywa jego sekret. Zafascynowana powoli zanurza się w jego świat…

Tyle z fabuły, im mniej się wie o filmie tym lepsze wrażenie robi na widzu. Dlatego resztę każdy czyta na własną odpowiedzialność.

The New Girlfriend_header.jpg

Ozon w jednym z wywiadów stwierdził, że to co chciał przekazać w filmie to radość jaka może płynąć z noszenia damskich ciuchów i bielizny czy z malowania się i przeistaczania. Tak aby panowie po wyjściu z seansu poszli do sklepu i nie kupili kosmetyków czy rajstop swoim żonom tylko samym sobie. I trzeba przyznać, że Romain Duris świetnie oddaje tą radość z wolności jaką może dać cross-dressing, i która nie do końca była udawana. Sam chciał już od jakiegoś czasu zagrać kobietę i o swojej roli mówi jako o kroku milowym w karierze i rozwoju jako aktorze.

Tą swoją radością i energią wręcz zaraża. Patrzyłam na niego zafascynowana. Tak jak i Anaïs Demoustier, której bohaterka zmienia się pod wpływem wdowca: od strachu przez fascynację aż po akceptację. Początkowo tylko obserwuje otoczenie z bezpiecznej pozycji i dopiero pod wpływem Virginii/Davida zaczyna budzić się w niej apetyt na życie. Powoli uczy się jak czuć się dobrze w swoim ciele. Trudno mi powiedzieć, że pięknieje bo od początku jest piękna, ale odkrywa u siebie charakter i pewność siebie. Zmiana w garderobie nie jest tak znaczna, ale zauważalna. W przeciwieństwie do Virginii, która dopiero odkrywa swoją kobiecość, od tej karykaturalnej szpilki i mini aż po dżinsy w ostatniej scenie.

Szkoda mi tylko postaci granej przez Raphaëla Personnaz. Z jednej strony był mężem idealnym, a z drugiej jednak widać wyraźnie samotność Claire po stracie przyjaciółki i brak zrozumienia z jego strony. Każde z nich ma swój własny świat, w którym żyją, a Claire ma największą radość z nowej przyjaźni, bo jest to jej tajemnica przed mężem. Zachowuje się trochę jak mała dziewczynka. Trochę się zastanawiam czy mieli szansę na dłuższą metę, nawet gdyby Claire nie odkryła sekretu Davida.

Anais_Demoustier_une_nouvelle_amie_francois_ozon_09.jpg

Ciekawie będzie zobaczyć teraz zupełnie inne podejście w The Danish Girl, która niedługo będzie miała wreszcie swoją premierę w Polsce. Co prawda oba filmy biorą na warsztat trochę inną sytuację. W The Danish Girl bohater(ka) decyduje się na operację zmiany płci, o czym nawet się nie wspomina w Une nouvelle amie. U Ozona przemiana w głównym bohaterze była bardzo widoczna w szczegółach: stroje, włosy, typ makijażu, ruchy, sposób chodzenia. Nie mogę się już doczekać co pokaże twórca The King’s Speech. W końcu jego historia dzieje się wiele lat wcześniej, kiedy społeczeństwo było znacznie mniej oswojone z ideą, że ktoś może nie czuć się dobrze w tradycyjnie przypisanych płciach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s