Currently Reading…

Jakoś tak wzbierałam się przez ostatni tydzień z tym wpisem, bo niewiele się działo w tym miesiącu. Z listy nic nie zniknęło, i tylko wydłużyła się o pare kolejnych pozycji. Nie znaczy to, że nic nie czytałam w tym miesiącu, bo wręcz przeciwnie. Tylko, że część z tego co czytałam to były artykuły prasowe i naukowe (w tych drugich znalazł się i taki 50stronicowy…), których nie da się uznać za książki. Tren ten pewnie się utrzyma jeszcze przez jakiś pare miesięcy.

Pozycje przeczytane w tym miesiącu to…

 1. Para ser iguales, para ser distintos. Educación escritura y poder en el Perú by Patricia Ames – bardzo przyjemna pozycja wydana przez IEP, Instituto de Estudios Peruanos, gdzie autorka analizuje historię i stan edukacji na obszarach andyjskich na podstawie badań w terenie i świadectw ludzi tam mieszkających. Oprócz tego połowa książki to esej nad literacy  i nowego podejścia w studiach, które powoli robi sobie miejsce i ma szansę pomóc w rozwoju alfabetyzacji najbiedniejszych regionów.
 2. The New Girlfriend and other stories by Ruth Rendell – na tą książkę trafiłam czytając wypowiedzi reżysera o Une nouvelle amie (The New Girlfriend): pierwsze opowiadanie ze zbioru było bezpośrednim natchnieniem dla niego. Zbiór opowiadań, gdzie bohaterowie albo sami popełniają jakiś makabryczny czyn, albo są tego świadkiem (tj. jako jedni z nielicznych domyślają się co zaszło).  Bardzo dobrze się czyta, a Ruth Rendell to wielokrotnie nagradzana brytyjska autorka kryminałów (Wexford) i thrillerów. Więcej o niej można przeczytać w Obituary w The Guardian z 2015. Opowiadania Rendell są napisane dość prostym językiem, więc już osoby na poziomie B1.5 czy B.2 powinny dać sobie z nimi radę, a na dodatek są dość krótkie ciekawe.
 3. There Is No Right Way to Meditate: And Other Lessons by Yumi Sakugawa bo czasem trzeba się oderwać od książek z dużą ilością tekstu i wziąć się za takie, gdzie głównie ilustracje przemawiają do czytelnika. Warto pamiętać, że

  Sometimes it’s ok okey if the only thing you did today is was breathe. 

To teraz czas na samą listę aktualnie czytanych książek (albo raczej zaczętych i wciąż nieskończonych):

 1. マジック・ツリーハウス〈1〉恐竜の谷の大冒険 by メアリー・ポープ オズボーン To nic innego jak popularna seria Magic Tree House. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie tylko, że niestety nie dane mi będzie jej pewnie skończyć. W internecie wydawnictwo zamieściło początkowe rozdziały jako materiał promocyjny i na tym koniec. Sprowadzenie choć jednej książki do Polski wydaje się w tej chwili zbyt dużym wydatkiem, a ebook japoński nie istnieje (lub ja nie potrafię go znaleźć ani na stronie wydawnictwa ani amazon). Pewnie przerzucę się na kolejną Graded Reader. Jeśli uczycie się już jakiś czas obcego języka, ale nie jesteście jeszcze na poziomie, żeby czytać literaturę w nim, to polecam książki przeznaczone dla dzieci 5-8 lat. Język i struktury są bardzo proste, a wszystko jest opatrzone (zazwyczaj) pięknymi ilustracjami. Daję sobie miesiąc na zdecydowanie czy sprowadzić książkę do Polski czy nie. Może w międzyczasie znajdę jakąś korzystniejszą opcję przesyłki (?!)
 2. Los runa y los viracuča: La ideologia social andina en la tradicion oral quechua by Marcin Mróz czyli powrót do książek o Perú, indígenas e incas. Przyznam się, że powinnam była to przeczytać jakieś dwa lata temu ponad. W końcu postanowiłam się z nią zmierzyć i jest lepiej (i ciekawiej) niż się spodziewałam. Dużo lepiej. Kolejnym takim strachem na wróble jest Mariategui, ale nie wszystko na raz. Tutaj autor skupia się na rozróżnieniu między runa i nie-runa (runa to w keczua człowiek, członek wspólnoty/comunidad), co nie jest tak proste jakby się mogło wydawać. Dlatego zaczyna od paru definicji z keczua, a później analizuje sporą ilość spisanych historii, m.in. o pishtacos i condenados. Ci pierwsi o to łowcy tłuszczu ludzkiego, ci drudzy to dusze błąkające się po ziemi i zjadające/zabijające ludzi. Ciekawa jestem co mnie czeka w kolejnych rozdziałach.
 3. Bollywood dla początkujących by Krzysztof Lipka-Chudzik Było święto Babci, a później święto Dziadka. Obydwoje lubią czytać ale nigdy sami sobie książek nie kupują (bo w sumie cała rodzina ich obdarowuje w ilościach może nie masowych ale sporych). Była zatem i wycieczka do księgarni. A z księgarni wyszłam z dodatkowymi prezentami dla kupującej: książka o Jane Austen, bo w sumie nic o niej nie wiem, i Bollywood dla początkujących. Nawet osoba, która swoje już odsiedziała przed ekranem oglądając kolorowe tańce może z tej pozycji sporo wynieść.
 4. Mity, rytuały i polityka Inków by Jan Szeminski a to były ostatnie zakupy świąteczne. Szukałam czegoś o drugiej wojnie światowej dla Dziadka i… wzrok padł na tą pozycję. Nie mogłam nie wziąć. Nowe, poprawione i poszerzone wydanie. Poprzednia edycja wyczerpana już od dłuższego czasu. Główny bodziec, żeby wrócić do tematu i skończyć pisać mgr. Czyta się to bardzo przyjemnie, denerwują tylko te przypisy dopiero na końcu rozdziału. 
 5. Śnieg by Orhan Pamuk czyli prezent gwiazdkowy. Druga książka pod choinką to był kontrowersyjny Houellebecq. Nie wiele mogę jeszcze powiedzieć o Pamuku, odszedł na dalszy plan z powodu Andów, ale zaczyna się od zamieci śnieżnej, a to dobry znak. Teraz zostało tylko rozsądnie podzielić czas między książki. Utknęłam tak jak i z resztą pozycji.
 6. Świat Zofiiby Jostein Gaarder
 7. El misterio de la cripta embrujada by Eduardo Mendoza
 8. A Study in Scarlet & The Sign of the Four by Arthur Conan Doyle 
 9. Little Women & Good Wives by Louisa May Alcott 

Mam wrażenie, że za dużo pozycji znajduje się na tej liście. Powoli dążę do zredukowania tej ilości, ale nie idzie za szybko bo gdzieś czas mi przez palce leci, jak zawsze.

I jeszcze jedno: jest styczeń, a na mojej liście brakuje choćby jednego portugalskiego tytułu, a miał być zawsze choć jeden. Plany i wyzwania to jedno, konfrontacja z rzeczywistością to drugie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s