Иван Царевич и Серый Волк (2011)

Iwan Carewicz i Szary Wilk

Na wstępie zaznaczę, że po rosyjsku не говорю i nigdy formalnej edukacji nie otrzymałam w tej dziedzinie. Jednak, tak pewnie z trzy lata temu, chłopak nauczył mnie czytać bukwy i wyłożył podstawy (na zmianę z panem Pimsleurem). Od tego czasu, raz na ruski miesiąc, stykam się z tym językiem i ze zdziwieniem stwierdzam, że nawet rozumiem sens tego co widzę, czytam czy słyszę. Czasem oglądamy kreskówki amerykańskie z rosyjskim dubbingiem. Czasem obejrzymy jakąś parominutową produkcję rosyjską (polecam Winnie-the-Pooh, animacja jest cudowna, i miś wygląda jak mały słodki niedźwiadek, dostępne w całości na yt). To było pierwsze podejście do oryginalnej produkcji pełnometrażowej, bez napisów.

Jak wrażenia? Fabuła jest oparta na baśni, spisanej i opublikowanej przez dziewiętnastowiecznego badacza, Aleksandra Afanasjewa w jednym z tomów Narodnyje russkije skazki. To co zachwyca to dbałość o różne szczegóły, jak np. nakrycie głowy z mniej więcej tamtych lat, kiedy Aleksander to spisywał. A to wszystko jest wymieszane ze współczesnymi elementami, które przemawiają do współczesnego odbiorcy, czyli mnie. Nie jest to baśń w stylu braci Grimm, gdyż twórcy poszli w stronę humoru i młodego współczesnego widza wychowanego na Pixarze i Disneyu.

Oto i nasz narrator: pewny siebie zawadiaka.
Oto i nasz narrator: pewny siebie zawadiaka.

Narratorem jest Szary Wilk, który służy carowi. Car ma zmartwienie, gdyż jego córka, wykształcona na Oxfordzie i Sorbonie, czytająca chemiczno/matematyczną literaturę (chociaż za imponujących rozmiarów naukowym dziełem ukrywa historię Tristana i Izoldy), odmawia wyjścia za mąż. Na rękę królewny, a zarazem klucz do sekretnej komnaty, który jest w posiadaniu cara, ma chrapkę pierwszy minister i jego złowrogi cień. A w to wszystko wpada (dosłownie) Iwan Carewicz, z sąsiedniego carstwa. W wyniku splotu wydarzeń, zostaje on zmuszony aby wyruszyć na wyprawę do nie wiadomo gdzie i przynieść nie wiadomo co, aby móc poślubić królewnę. Tam spotka Babę Jagę, Kościeja i Trzygłowego Smoka. Radą będzie mu służył Kot, mieszkający na drzewie z Syreną (syrenką, ze względu na gabaryty trudno byłoby ją nazwać). Więcej szczegółów nie chcę zdradzać żeby nie spoilerować.

Może jeszcze powinnam wspomnieć o oddziale identycznych kubek w kubek żołnierzy, będących też typowym rosyjskim chórem męskim. Wstawki muzyczne są jednym z atutów filmu. Mamy tu tradycyjny rosyjski śpiew chóralny przeplatany z muzyką klasyczną i współczesną.

Jeśli chodzi o język, to czasem trudno usłyszeć co mówią, szczególnie, że ścieżka dźwiękowa jest dość głośna, ale ponieważ jest to produkcja dla dzieci ani fabuła ani większość żartów nie należy do skomplikowanych. Nawet ja(!) śmiałam się we właściwych momentach, nawet kiedy nie był to żart sytuacyjny a językowy, choć na pewno nie wszystkie wyłapałam.

Pixar przyzwyczaił nas do wyraźnie komputerowo generowanych postaci. Tutaj zaś animacja jest tradycyjna, z wyraźnym konturem i nieskomplikowaną kreską. Kolory są żywe, a na całość przyjemnie się patrzy. Mam wrażenie, że jeszcze parę bajek zostało w tym samym stylu zaanimowanych.

Tutaj wilk sam opowiada o filmie. Językowo dużo trudniejsze do zrozumienia niż sam film. Można jeszcze zajrzeć tutaj :).

Jedyny zarzut jaki mogę mieć to dźwięk. Często dialogi były za ciche w porównaniu do muzyki czy ścieżki dźwiękowej i trudno było usłyszeć co oni tak naprawdę mówią. Gdyby były do tego choćby rosyjskie napisy nie byłoby to aż takim problemem. Albo jakiekolwiek inne napisy w języku, który znam.

Jest to kolejna produkcja, która pewnie nigdy nie wejdzie na polski rynek, a szkoda, bo to godzina i piętnaście minut dobrej zabawy, która bez trudu podbiłaby serca młodej widowni, a zawiera elementy folkloru popularne i w naszej tradycji. Taka przeciwwaga dla ciągłej amerykanizacji.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Иван Царевич и Серый Волк (2011)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s