A Short History Of Japan: From Samurai to Sony, Curtis Andressen

Wydana w 2003 roku, przez wydawnictwo Allen & Unwin. Publikacja z cyklu A Short History of Asia series

Książki historyczne czytają głównie studenci i pasjonaci. Ta wytłumaczy zawiłości ekonomii japońskiej od półmitycznych początków aż po lata 90, szczególny nacisk kładąc na powojenny boom ekonomiczno-gospodarczy.

Istnieją różne typy książek historyczycych Są takie, które starają się objąć w sobie wszystko, ale są też takie, które koncentrują się na jednym z aspektów historii. I tak tutaj wydarzenia historyczne są tłem, na podstawie którego autor wyjaśnia nam sytuację ekonomiczną Japonii na przestrzeni wieków. I nie trzeba być ani ekonomistą, ani historykiem aby książkę zrozumieć i żeby lektura była wciągająca.

Jeśli ktoś szuka opisu bitew, czy dogłębnej analizy przyczynowo-skutkowej dlaczego stało się tak a nie inaczej (z innej dziedziny niż ekonomia), albo chciałby zgłębić historię sztuk plastycznych czy teatralnych, a może literatury to ta książka posłuży mu tylko jako wstęp, w niej znajdzie najważniejsze, ogólne, informacje. Czy warto zatem po nią sięgać?

Dużo się z niej dowiedziałam. Choć jeśli ktoś zrobiłby mi test z historii teraz to pewnie bym nie zdała, bo nie pamiętam ani jednej daty ani nazwiska. Jednak jeśli musiałabym napisać o rozwoju ekonomicznym Japonii, szczególnie w XX wieku, myślę, że byłabym w stanie to zrobić, choć pisanie zawsze wymaga więcej niż jedna lektura.

Jest to książka na tyle sprawnie napisana, że nie tylko zainteresuje pasjonatów Japonii, czy entuzjastów historii, ale będzie przystępna dla tych co historią interesują się od czasu do czasu. W Polskich szkołach na Historii nauczyciele i podręczniki często prześlizgują się nad tematami związanych z krajami spoza Europy. Warto sobie uzupełnić te luki, choć ta książka akurat skupia się na ekonomii to przybliża najważniejsze wydarzenia i postacie historyczne. Można po tej lekturze czuć niedosyt, ale wtedy czeka na nas wiele dużo obszerniejszych pozycji (w końcu A Short History… ma tylko 268 stron).

Ostatnio tak sobie myślałam, że o ekonomii jako takiej mam małe pojęcie. Business Insider jakby czytał w moich myślach i przygotował spis źródeł z których można skorzystać, jeśli ktoś nie ma ochoty na studia kierunkowe: 3 ways you can learn economics without going back to school. A co wy byście polecili?

A jeśli chodzi o Japonię, to następną lekturą na temat historii będzie, klasyk już, Halla. Dostępne na Allegro i w antykwariatach (ale najpierw muszę skończyć ledwo zaczętą książkę o Indiach).

Reklamy

Jedna myśl w temacie “A Short History Of Japan: From Samurai to Sony, Curtis Andressen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s